Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... executat silit???amenintare din partea unei sc ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

executat silit???amenintare din partea unei sc recuperari creante

am primit o somatie de plata de la o firma de recuperari creante precizindu-mi ca am avut un credit facut acum 8 ani o descoperire de cont dar in acest moment nu am serviicu de vreo 2 ani -- primind propuneri ca daca achit acest debit in 5 zile mi sa scade o suma de 20 la suta din cea datorata altfel voi fi executat silit mentionez ca nu am nimic pe numele meu nici al sotiei ce mi se poate intimpla???????? inchisoare????
Buna ziua,

Nu mai exista inchisoarea datornicilor de mult timp.

Executarea silita consta in: vanzare bunuri si poprire venituri.

Avand in vedere ca e o datoie de acum 8 ani e posibil ca sa fie si prescrisa (e posibil, nu e sigur).

Succes!
Dana Fatol, Avocat
buna ziua
aceiasi problema o am si eu..
am luat un credit in 2005, am achitat pana in 2009 la inceputul anului, la sfarsitul anului 2009 trebuia sa il termin m ai ramanand sa achit 700 de euro si nu am m ai avut posibilitatea de a achita....
am primit instiintari ca , creditul a fost preluat de o firma de recuperari..
am primit o gramada de telefoane si instiintari de plata..una din ele in 2012 decembrie in care mi se spunea ca am posibilitatea sa achit doar 50% din valoarea creditului, ca e reducere...
acum cateva zile m am trezit acasa cu o fata , consilier executare la firma de recuperare..ca trebuie sa platesc creditul ca daca nu va incepe executarea silita,etc...
mi-a propus sa facem un contract in care sa ma angajez sa platesc cate o rata lunara pana in 100 euro...
NU detin nimic pe numele meu .....
am vb cu un angajat de la banca si mi-a spus sa nu platesc banii firmei de recuperare...
Ce sfat i mi dati... ideea e ca nu lucrez si nu am posibilitatea de a achita, insa sunt putin speriat...
Multumesc..
Dreptul lor la actiune e prescris, nu au cum sa va mai execute silit.. asta daca n-ati semnat contractul ala :)
nu am semnat nimic, ei incearca sa-mi impuna sa semnam un contract prin care ma oblig sa platesc lunar cate o suma...
CLAR sa NU SEMNEZ nimic...?
Clar :)