Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... neprezentare la locul de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

neprezentare la locul de munca

am o salariata care din 01.04.2013 nu a mai venit la servici...fara sa anunte.Am luat legatura cu ea abia azi 17.04 spunand ca nu mai vine...........cum trebuie sa o pontez pentru acesta perioada...in fara plata sau absente?....si cum este mai bine sa-i incetez contractul?
1. O pontati nemotivat pe perioada cat a lipsit si ii puteti spune sa faca o cerere de incetare a CIM cu acordul partilor (art.55, lit.b) din Codul muncii).

2. Daca nu vrea procedati la concediere cu art.61, lit.a), din Codul muncii, pentru abateri disciplinare (absente nemotivate).
in cazul concedierii cu 61a trebuie si cercetare disciplinara....obligatoriu?
1. Fara cercetarea disciplinara concedierea poate fi anulata de instanta de judecata.

2. Cercetarea disciplinara presupune parcurgerea urmatoarelor etape:
- Intocmirea unui referat privind savarsirea unei abateri disciplinare
- Emiterea deciziei de numire a comisiei de cercetare disciplinara
- Convocarea salariatului pentru cercetarea disciplinara prealabila si audierea acestuia.
- Intocmirea Procesului-verbal de catre comisia de cercetare disciplinara
- Decizie de sanctionare (eventual concediere)
- Comunicarea deciziei de sanctionare

3. Cititi art. 247—252 din Codul muncii.
@ suciugeorgeta

Se poate inceta c..i.m. si fara o cercetare disciplinara .. vorbiti cu aceasta si solicitati sa depuna o cerere de incetare a c.i.m. cu acordul partilor sau prin demisie .

Pe perioada lipsa o puteti ponta absent nemotivat.