avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 590 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... neprezentare la locul de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

neprezentare la locul de munca

am o salariata care din 01.04.2013 nu a mai venit la servici...fara sa anunte.Am luat legatura cu ea abia azi 17.04 spunand ca nu mai vine...........cum trebuie sa o pontez pentru acesta perioada...in fara plata sau absente?....si cum este mai bine sa-i incetez contractul?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 21:02, 17 Aprilie 2013
1. O pontati nemotivat pe perioada cat a lipsit si ii puteti spune sa faca o cerere de incetare a CIM cu acordul partilor (art.55, lit.b) din Codul muncii).

2. Daca nu vrea procedati la concediere cu art.61, lit.a), din Codul muncii, pentru abateri disciplinare (absente nemotivate).
in cazul concedierii cu 61a trebuie si cercetare disciplinara....obligatoriu?
1. Fara cercetarea disciplinara concedierea poate fi anulata de instanta de judecata.

2. Cercetarea disciplinara presupune parcurgerea urmatoarelor etape:
- Intocmirea unui referat privind savarsirea unei abateri disciplinare
- Emiterea deciziei de numire a comisiei de cercetare disciplinara
- Convocarea salariatului pentru cercetarea disciplinara prealabila si audierea acestuia.
- Intocmirea Procesului-verbal de catre comisia de cercetare disciplinara
- Decizie de sanctionare (eventual concediere)
- Comunicarea deciziei de sanctionare

3. Cititi art. 247—252 din Codul muncii.
@ suciugeorgeta


Se poate inceta c..i.m. si fara o cercetare disciplinara .. vorbiti cu aceasta si solicitati sa depuna o cerere de incetare a c.i.m. cu acordul partilor sau prin demisie .

Pe perioada lipsa o puteti ponta absent nemotivat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Desfacere contract de munca potarnichegalbena potarnichegalbena Buna ziua, un angajat a solicitat suspendarea CIM cu acordul partilor,pana in data de 11.04, de atunci nu s a mai prezentat la serviciu si nici nu mai raspunde ... (vezi toată discuția)
Suspendare cim - absente nemotivate DianaTrisca DianaTrisca Buna ziua, Un angajat nu se mai prezinta la serviciu de 10 zile, care sunt procedurile de a inregistra suspendarea CIM in Revisal? si cand pot da decizia de ... (vezi toată discuția)
Incetare contract de munca Lizuca12 Lizuca12 Buna ziua, Am un angajat care doreste incetare contract la zi dar trimite un sms ca doreste acest lucru si nu vine sa faca cererea de demisie. Am dreptul ... (vezi toată discuția)