Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Desfacere contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Desfacere contract de munca

Buna ziua, un angajat a solicitat suspendarea CIM cu acordul partilor,pana in data de 11.04, de atunci nu s a mai prezentat la serviciu si nici nu mai raspunde la telefon. se suspenda ctr in revisal in aceasta perioada pt absente nemotivate conform rapoartelor ? Si se convoaca la comisie ca apoi sa se desfaca ctr disciplinar?multumesc
ii puteti deface cim doar disciplinar. Urmati procedura sa nu aveti surprize ca va da in judecata si castiga.
1. - Puteti proceda la concedierea pe motive disciplinare (absente nemotivate).
- Cititi si in Codul muncii art.61-63 si art.247-252.

2. Cercetarea disciplinara presupune parcurgerea urmatoarelor etape:

a. Intocmirea unui referat privind savarsirea unei abateri disciplinare
b. Emiterea deciziei de numire a comisiei de cercetare disciplinara
c. Convocarea salariatului pentru cercetarea disciplinara prealabila si audierea acestuia.
d. Intocmirea Procesului-verbal de catre comisia de cercetare disciplinara
e. Decizie de sanctionare (eventual concediere)
f. Comunicarea deciziei de sanctionare

potarnichegalbena a scris:

.... se suspenda ctr in revisal in aceasta perioada pt absente nemotivate conform rapoartelor ? ....

Nu este obligatorie suspendarea c.i.m. in REVISAL, ca urmare acumularii de absente nemotivate.

Art.51 (2) C.mun. - Contractul individual de munca poate fi suspendat in situatia absentelor nemotivate ale salariatului, in conditiile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil, contractul individual de munca, precum si prin regulamentul intern.

In acest caz, suspendarea contractului individual de munca din initiativa salariatului este facultativa, iar nu o obligatorie.

In cazul in care se decide supendarea c.i.m. pentru absente nemotivate, atunci se va completa si transmite in REVISAL suspendarea c.i.m. in baza art.51 alin.2 c.mun., in termen de 20 de zile lucratoare de la data suspendarii.