Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Inchidere firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Inchidere firma

Buna ziua,

Am o firma fara activitate, din 2005, pe zero din 2007, cu sediu social (comodat pe perioada nedeterminata) si datele mele de pe buletin nu mai corespund cu cele stiplulate in actele firmei, si as vrea s-o inchid. Cum as putea sa beneficiez de inchiderea firmei din oficiu din partea registrului comertului invocand faptul ca sediul social nu mai e valabil la adresa respectiva, chiar daca contractul de comodat a fost facut pe perioada nelimitata, sau orice alte invocari ca s-o inchida din oficiu? Se poate inchide daca nu mai prezint la timp situatiile financiare sau alte acte obligatorii?

Cum as putea s-o inchid fara a trece prin procedura de dizolvare si radiere? Sunt asociat unic, firma nu are datorii si nici patrimoniu.
hmonybg, utilizator