Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Venituri luate in calcul pt indemnizatia CIC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Venituri luate in calcul pt indemnizatia CIC

Poate beneficia de indemnizatie CIC o persoana care 12 luni anterior nasterii a obtinut venituri exclusiv din conventie civila?
Da, veniturile realizate in baza unei conventii civile se iau in considerare la stabilirea indemnizatiei pentru CCC.
din 2009 o persoana nu poate obtine legal venituri din convetii civile. In cazul in care erati PFA, ati lucrat pt o singura firma sunteti asimilata salariatilor si deci firma trebuia sa va plateasca la stat totul. tare sunt curios cum ati lucrat pe ce criterii v-au platit, intrucat suna a munca la negru si deci nu primiti CIC.
Care este dispozitia legala care interzice acest lucru?
mdanp a scris:

din 2009 o persoana nu poate obtine legal venituri din convetii civile...

1. Ce bine ar fi daca ati si argumenta legal cele afirmate!

2. Imi pare rau, dar nu va cred pe cuvant!
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
NIci nu avem cum , Valeriu ... atata timp cat nu exista o argumentatie bazata pe un act normativ ...