avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 587 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Venituri luate in calcul pt indemnizatia CIC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Venituri luate in calcul pt indemnizatia CIC

Poate beneficia de indemnizatie CIC o persoana care 12 luni anterior nasterii a obtinut venituri exclusiv din conventie civila?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 15:51, 25 Iulie 2014
Da, veniturile realizate in baza unei conventii civile se iau in considerare la stabilirea indemnizatiei pentru CCC.
din 2009 o persoana nu poate obtine legal venituri din convetii civile. In cazul in care erati PFA, ati lucrat pt o singura firma sunteti asimilata salariatilor si deci firma trebuia sa va plateasca la stat totul. tare sunt curios cum ati lucrat pe ce criterii v-au platit, intrucat suna a munca la negru si deci nu primiti CIC.
Care este dispozitia legala care interzice acest lucru?
mdanp a scris:

din 2009 o persoana nu poate obtine legal venituri din convetii civile...

1. Ce bine ar fi daca ati si argumenta legal cele afirmate!

2. Imi pare rau, dar nu va cred pe cuvant!
Ultima modificare: Marți, 23 Aprilie 2013
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
NIci nu avem cum , Valeriu ... atata timp cat nu exista o argumentatie bazata pe un act normativ ...

Alte discuții în legătură

Indemnizatie concediu crestere copil valentinaanghel valentinaanghel Buna ziua, Poate beneficia de indemnizatie de crestere copil o doamna care are conventie civila de mai mult de 12 luni si a obtinut venit la care a achitat ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil stefana_ciuperca stefana_ciuperca Buna ziua, Am intrerupere in munca in ultimele 12 luni de pe 12.01.2015 pana pe 01.04.2015. Totodata am o conventie civila cu incepere din 05.01.2015 pana ... (vezi toată discuția)
Pot beneficia de indemnizatie pt cresterea copilului daca am conventie de munca? Rucsandra1 Rucsandra1 buna,as dori sa stiu daca pot beneficia de indemnizatie pt cresterea copilului daca am o conventie de munca din 28.10.2014 si copilul ar trebui sa se nasca la ... (vezi toată discuția)