Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Modificare CIM in sarcina
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Modificare CIM in sarcina

Buna ziua,
Sunt insarcinata in 2 luni, mi s-a facut acum un act aditional cu modificarea cim la part-time si reducerea salariului. Are voie sa faca asa ceva? Stiu ca a facut asta pentru ca sunt insarcinata nu pentru ca ar fi probleme in forma.
Care sunt conditiile in care ma poate da afara sau imi poate modifica asa contractul?
multumesc
Actul aditional pentru a fi valabil trebuie semnat si de tine, deci nu semna nimic. Contractul se poate modifica doar prin semnarea unui act aditional atat de catre angajator cat si de angajat.
Tu trebuie sa anunti conform legii ca esti insarcinata si daca vor exista abuzuri sau intimidari le faci reclamatie la itm.
da stiu dar ei sunt in stare de orice si sunt convinsa ca daca nu as semna actul aditional vor face ei ceva sa ma dea afara si asta e ultimul lucru pe care mi-l doresc
daca totusi ei demonstreaza ca nu mai au nevoie de mine ma pot da afara? sau imi pot modifica CIM?
~ Conținut șters la cerere ~