Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie crestere copil

buna ziua, sunt angajata din data de 21martie 2012, in ian 2013, feb, ,martie, si aprilie mi-a fost intrerupt contractul de munca cu cate 19 zile in ian, respectiv 10 zile in celelalte luni cu concediu fara plata, intrebare pot beneficia de indemnizatie crestere copil daca nasc in dec 2013????
Daca veti naste in decembrie 2013 , atunci perioada eligibila va fi ianuarie 2013-decembrie 2013.

OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor prevede:

Art. 4
(1) In calculul celor 12 luni prevazute la art. 2 alin. (1) se includ si fractiunile de luna in care s-au realizat venituri supuse impozitului, precum si cele in care solicitantii s-au aflat in situatiile prevazute la art. 2 alin.(5) si (6), considerate luna intreaga.

(2) Prin fractiune de luna se intelege efectuarea a cel putin jumatate din zilele lucratoare din acea luna in care persoana indreptatita a realizat venituri supuse impozitului ori s-a aflat in una sau mai multe dintre situatiile prevazute la art. 2 alin. (5) si (6).

(3) Prin exceptie, se accepta ca de cel mult 3 ori fractiunea de luna sa fie constituita dintr-un numar mai mic de zile lucratoare decat cel prevazut la alin. (2).

(4) In situatia in care nasterea copilului se produce inainte de termen, perioada prevazuta la art. 2 alin. (1) se diminueaza cu perioada cuprinsa intre data nasterii copilului si data prezumata a nasterii, certificata de medicul de specialitate.

Pentru exactitate , spuneti-ne care sunt perioadele in care ati fost in CFP ...de exemplu, ianurie 2013 , perioada 1 - 20 etc.
Cornel Vasile, Consilier juridic
buna ziua, perioada de CFP din ian este 7 -31ian
sau pot eu plati retroactiv pt. aceasta perioada? ce as putea face ca sa beneficiez de indemnuizatie?
1. Plata contributiilor nu va ajuta la a beneficia de indemnziatie pentru CCC.

2. - Numai in luna ianuarie 2013 ati lucrat mai putin de jumatate din numarul de zile lucratoare ale lunii.
- In februarie, martie si aprilie 2013 (daca ati avut numai cate 10 zile de CFP) ati lucrat cel putin jumatate din numarul de zile lucratoare din fiecare luna.

3. Asadar veti putea beneficia de CCC si indemnizatia aferenta.

Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Nu aveti ce sa platiti retroactiv ...Pentru acordarea indemnizaţiei de creştere a copilului nu are relevanţă plata contribuţiilor de asigurări sociale.