Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale valabilitate certificat constatator
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

valabilitate certificat constatator

exista vreo reglementare legala cu priivre la perioada de valabilitate a unui certificat constatator al unei soc comerciale (romane/straine)?
Daca pe certificat constatator nu specifica si un termen de valabilitate ca-n cazul permiselor de conducere,C.I.,pasapoarte,atunci are valabilitate permanenta ca-n cazul diplomelor de absolvire a unor institutii de invatamant.
Nu exista nicio dispozitie legala care sa reglementeze o valabilitate generala a certificatului constatator. Cel mai bine ar fi sa va interesati la institutia in fata careia doriti sa-l folositi.
Sunt institutii care solicita ca acesta sa nu fie mai vechi de 30 de zile, dar, de exemplu, unele banci, doresc sa fie chiar mai recent, preferand sa obtina cerficatul chiar ele.
este valabil 6 luni.sau in functie de unde va trebuie.
in general 6 luni, dar este posibil ca o pj sa va ceara un ul actualizat.
Nu contrazic pe nimeni ,dar...pe certificatul meu ,la final scrie...valabil pana la modificarea conditiilor de functionare sau activitatilor pentru care s-a dat declaratia pe propria raspundere..