avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 369 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... recuperare imprumut persoana fizica
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

recuperare imprumut persoana fizica

Buna ziua ,

Persoana fizica X a imprumutat persoanei fizice Y o suma de 20000 ron.Banii au fost transferati prin banca de catre X.Cum poate X recupera banii,intrucat Y nu are nici un gand de a restitui suma.Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Edward93 , utilizator 22:43, 26 Octombrie 2021
Prin actiune in instanta. Ce s-a specificat pe OP ca reprezinta acesti bani?

Exista documente care sa dovedeasca imprumutul,termen restituire,sanctiuni in caz de nerestituire,garantie imprumut ?
Daca X are interesul recuperarii imprumutului,in conditiile precizate de dvs,urmeaza sa demareze actiune in instanta impotriva lui Y,daca instanta de judecata pronunta hotarare favorabila ,are dreptul sa o investeasca cu formula executorie ,sa demareze procedura de executare silita a lui Y
Daca Y detine bunuri in evidenta care pot face obiectul executarii silite,posibil ca X sa isi recupereze suma imprumutata
Si daca Y spune ca suma a fost un cadou sau o plata pentru niste servicii efectuate de Y ptr X ?
Era bine daca ar exista un contract de imprumut .
alimentare cont
Greu, daca scrie ca este alimentare cont, era bine daca scria ca este imprumut. Exista persoane care au avut cunosctinta despre discutiile dvs cu acea persoana in legatura cu acest imprumut?

Alte discuții în legătură

Contract de imprumut Iulia Alexandrescu Iulia Alexandrescu Ma confrunt cu urmatoarea situatie,acum ceva timp, am dat cu titlu de imprumut o suma de bani d-nei X, acord perfectat si autentificat in fata unui notar.Am sa ... (vezi toată discuția)
A imprumuta o suma de cae nu dispui 18elena 18elena Ma poate ajuta cineva? ''X'' imprumuta o suma de bani lui'' Y'', intre ce doi se incheie la notar un act de imprumut ,fara dobanda. Y semneaza actul, din ... (vezi toată discuția)
Contract imprumut persoana fizica-persoana juridica Catalin01 Catalin01 Buna ziua, Am fost obligat sa semnez un contract de imprumut de catre o persoana fizica cum ca mi-ar fi imprumut o suma de bani pe care trebuie sa o ... (vezi toată discuția)