Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plata pe card obligatorie??
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plata pe card obligatorie??

Intrebarea mea: angajatorul poate obliga sau forta angajatul sa accepte plata salariului pe card?
Daca angajatorul nu are dreptul sa faca acest lucru si reprezinta un abuz, as dori sa stiu in care lege este mentionat ca ramane alegerea angajatului. Ma intereseaza legea, articolul, alineatul etc.
Multumesc anticipat
Art.166 C.mun.
(2) Plata salariului se poate efectua prin virament intr-un cont bancar.

Asadar, angajatorul nu poate dispune efectuarea plăţii salariului prin card fără acordul salariatului.

Pentru sectorul bugetar, Curtea Constitutionala prin Decizia nr. 859/2009 referitoare la admiterea exceptiei de neconstitutionalitate a prevederilor art. 5-8 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 149/2007 privind aprobarea unor masuri in domeniul finantelor publice a declarat neconstitutionale prevederile art. 5-8 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 149/2007 care stabileau ca salariatii institutiilor publice cu sediul in municipii si orase au obligatia de a primi drepturile salariale prin intermediul cardurilor.