Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit impozit profit neplatit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

impozit profit neplatit

Buna ziua! Daca nu platesti impozitul pe profit dupa cat timp se pune poprire pe conturi? Multumesc!
(1) Executarea silita incepe prin comunicarea somatiei. Daca in termen de 15 zile de la comunicarea somatiei nu se stinge debitul, se continua masurile de executare silita. Somatia este insotita de un exemplar al titlului executoriu.

Sume care de regula nu pot fi poprite de catre banci:

- sume destinate platii cecurilor certificate (in situatia in care poprirea a devenit incidenta pe contul debitorului urmarit, dupa ce banca a certificat existenta sumelor necesare decontarii acestui instrument de plata);
- sume care intra in contul curent al debitorului poprit ca urmare a tragerilor din creditele sau din plafoanele de credit acordate de banca si inca neutilizate; in acest caz se declara creditul/ plafonul de credit scadent si se ramburseaza;
- sumele destinate platii drepturilor salariale (respectandu-se precizarile si termenele prevazute in Codul de procedura civila si Codul de procedura fiscala);
Pentru justificarea acestui tip de plati se impune ca persoana juridica in cauza sa prezinte Bancii o adresa oficiala semnata de reprezentantii autorizati sau documentul in baza caruia se face plata;
- sumele datorate bancii in temeiul unui contract de scontare de efecte de comert/ documente de export in cadrul acreditivelor;
- sumele incasate in baza unor legi speciale (ex. art. 80 si 85 din Legea nr. 76/2002 - privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca).
In practica difera de la o administratie fiscala la alta. Avand in vedere faptul ca se doresc incasari suplimentare la buget, mai ales in acest an, s-au accelerat procedurile.

Daca nu platiti in urma somatiei, va puteti astepta ca in termen de 1.5 - 2 luni de la termenul de plata sa se puna si poprire pe conturi.