Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Blocare cont bancar
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Blocare cont bancar

Buna ziua!
Am si eu o intrebare.. Sunt PFA si in luna octombrie trebuia sa platesc a treia cota la impozit, lucru pe care l-am facut cu interziere si mi s-a trimis acasa somatie de plata. In orice caz, suma a fost platita inainte de 10 oct, cand expira perioada de gratie.
Saptamana aceasta am fost plecata din tara si am observat cu uimire ca nu imi pot folosi nici un card, de la nici o banca. Dupa ore in sir petrecute la telefon, am reusit sa aflu ca de fapt fiscul mi-a golit si blocat conturile. Este legal asa ceva?Pot face asta daca eu nu am primit nimic in afara de acea somatie? (si repet, oricum am platit impozitul)
Si o alta intrebare... cele doua banci unde aveam conturile nu aveau obligatia sa ma informaze si pe mine despre aceasta actiune? Mentionez ca unul din conturi este in euro si nu apare pe facturi, deci este contul meu personal....logic mi se pare ca banca sa ma protejeze pe mine, in calitate de client.
Pun aceste intrebari pentru ca sunt interesata sa vad daca pot cere despagubiri... am ramas 3 zile intr-o tara straina cu doar 10 euro in buzunar, si bani in cont la care nu aveam acces.
Va multumesc!
Greseli la Finante n-am prea vazut! Inteleg ca, dupa ce ati primit somatia si titlul executoriu, ati efectuat plata in termenul de 15 zile stipulat in somatie, actul incepator al executarii silite, apoi ati luat legatura cu inspectorul de la Colectare Creante Bugetare care se ocupa de dosarul dvs. si i-ati dat dovada efectuarii platii.
Daca nu ati procedat asa, atunci Finantele v-au blocat toate conturile, Codul de procedura fiscala le permite acest lucru!
Cele doua banci au o sigura obligatie: sa indisponibilizeze orice suma atunci cand li se solicita aceasta de catre Finante! Bancile nu au dreptul sa puna intrebari Finantelor si nici nu au obligatia sa-si informeze clientii in legatura cu astfel de situatii! Din contra, le este interzis si raspund pentru asemenea actiuni!
Va urez succes in clarificarea situatiei!
Conturi care de regula nu pot fi poprite de catre institutiile bancare:

- Conturi prin care se deruleaza credite nerambursabile sau finantari primite de la institutii sau organizatii internationale pentru derularea unor programe ori proiecte care au destinatie speciala;
- Conturi ale clientilor aflati in stare de insolventa/ faliment/ lichidare;
-Conturile de tip ESCROW (in care sunt consemnate sume care sunt destinate unor plati viitoare, sub conditie) cu trimitere si la angajamentele asumate prin emiterea scrisorilor de garantie si prin acreditive);
-Conturile de cash colateral (in care sunt consemnate sume cu titlu de garantie, pentru indeplinirea unor obligatii de catre respectivul client), pana la momentul incetarii contractului garantat si in cazul neutilizarii acestor sume, cu trimitere si la angajamentele asumate prin emiterea scrisorilor de garantie si prin acreditive;
-Conturile cu garantie de buna executie (sume care au afectatiune speciala, constituind garantia din care beneficiarul se poate indestula cu prioritate in cazul neindeplinirii/ indeplinirii defectuoase ori cu intarziere a unei obligatii de catre respectivul client al bancii);
-Conturile in care sunt constituite garantiile de gestiune (desi titulara acestor conturi este societatea/ debitoarea poprita, sumele consemnate apartin salariatilor/ gestionarilor, iar acestea se vor elibera catre acestia la momentul in care nu vor mai avea calitatea de gestionar);
-conturile speciale destinate platii drepturilor salariale in care sumele au fost ordonate de catre client inaintea inregistrarii popririi;
- conturile cu dedicatie speciala (cecuri certificate, ordine de plata cu scadenta, acreditive, cash colateral pentru alte destinatii).

Sume care de regula nu pot fi poprite de catre banci:

- sume destinate platii cecurilor certificate (in situatia in care poprirea a devenit incidenta pe contul debitorului urmarit, dupa ce banca a certificat existenta sumelor necesare decontarii acestui instrument de plata);
- sume care intra in contul curent al debitorului poprit ca urmare a tragerilor din creditele sau din plafoanele de credit acordate de banca si inca neutilizate; in acest caz se declara creditul/ plafonul de credit scadent si se ramburseaza;
- sumele destinate platii drepturilor salariale (respectandu-se precizarile si termenele prevazute in Codul de procedura civila si Codul de procedura fiscala);
Pentru justificarea acestui tip de plati se impune ca persoana juridica in cauza sa prezinte Bancii o adresa oficiala semnata de reprezentantii autorizati sau documentul in baza caruia se face plata;
- sumele datorate bancii in temeiul unui contract de scontare de efecte de comert/ documente de export in cadrul acreditivelor;
- sumele incasate in baza unor legi speciale (ex. art. 80 si 85 din Legea nr. 76/2002 - privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca).

ContSters42967, utilizator