Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu casatorie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu casatorie

Buna ziua ,

Daca in perioada preavizului de 20 de zile, angajatul se casatoreste , poate dispune de cele 5 zile libere conform legii ?

Multumesc!
Legea este aplicabila numai personalului bugetar ... pentru sectorul privat, evenimentele familiale deosebite şi numărul zilelor libere plătite sunt stabilite prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern ori prin contractul individual de munca.

Pe perioada de preaviz se poate beneficia de asa ceva .....
Cornel Vasile, Consilier juridic
Da,se poate
Chiar daca ultima zi de preaviz este 10 ale lunii iar persoana se casatoreste pe data de 7 ale lunii, asta inseamna ca cele 5 zile prevazute in CIM sa intre in vigoare icepand cu 10 ale lunii ? practic doar pe 10 persoana respectiva mai este angajata in acea societate .
Chiar daca ultima zi de preaviz este o anumita data ... pana la incetarea c.i.m.., angajatul are toate drepturile si obligatiiile prevazute in c.i.m., in reg.intern, in ccm aplicabil sau in lege.
Aspectul ridicat este mai mult decat pertinent ,in situatia aceasta nr de zile libere platite de la 5 se va diminua la numarul de zile libere platite corespunzatoare pana la data incetarii cim.
Mai exista posibilitatea (de comun acord cu angajatorul) sa se efectueza plata integrala a celor 5 zile, dat fiind faptul ca o parte dintre ele pot fi luate cu prilejul evenimentului respectiv , adica si inainte de producerea lui , necesare fiind organizarii evenimentului ,sa zicem Depinde acuma ce mentiuni sunt facute in ccm sau regulamentul intern sau cim cu privire la modul de acordare a acestor zile libere.
Adriana Stanica, Consilier juridic