Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 Cod CAEN pentru organizatie finantatoare
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

Cod CAEN pentru organizatie finantatoare

Imi poate spune si mie cineva in ce cod/coduri CAEN se incadreaza o organizatie finantatoare, care colecteaza bani din donatii, granturi, sponsorizari etc. si apoi le distribuie ca donatii / granturi unor beneficiari, pastrand un anumit procent din fonduri pentru cheltuielile ei administrative, in principiu cu acceptul expres al donatorilor / finantatorilor?

Multumesc!
Din cate se intelege din postrarea Dvs., doriti sa infiintati o organizatie non-profit.
Acestora nu li se aplica activitatile codului caen (acesta este pentru societati comerciale infiintate pentru a obtine profit).