Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Conventia civila si adeverinta de venit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Conventia civila si adeverinta de venit

Pentru persoanele care au lucrat in anul 2012 cu conventie civila, trebuiesc facute adeverinte cu venitul realizat ? (i-am declarat in decl.205).
Pana acum le dadeam fise fiscale 2 , dar acum ca nu se mai fac fise fiscale, este obligatoriu sa le facem adeverinte ?
Se elibereaza astfel de adeverinte numai la solicitarea lor ... art.59 (2) C.fisc. : Plătitorul de venituri este obligat să elibereze contribuabilului, la cererea acestuia, un document care să cuprindă cel puţin informaţii privind: datele de identificare ale contribuabilului, venitul realizat în cursul anului, deducerile personale acordate, impozitul calculat şi reţinut. Documentul eliberat contribuabilului, la cererea acestuia, nu reprezintă un formular tipizat.