avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 248 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... gasiti-mi nulitatea coventiei ???
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

gasiti-mi nulitatea coventiei ???

conventie incheiata in 1 mai 1982 intr fratii x si y cu ocazia impacarii asupra masei succesorale ramase dupa tata nostru decedat in 1980 Subsemnatul y predau fratelui meu x suma de 20000 lei care reprezinta 5000 cota mea parte din averea defunctului si 15000 contrav al reparatiilor la casa parinteasca de catre x[

Data post: Marti, 3 Martie 2009, 13:56
Subiect: RE: gasiti-mi nulitatea coventiei ???

subsemnatul x am primit 20000lei incheiat in 2 exemplare semneaza partile si martorii intrebare acum y m-a actionat in instanta si vrea incheierea cont de vanz cump Cum ma pot opune prt ca nu am primit toti banii desi reiese din act caiam primit iar martorii nu au fost acolo can mi-a dat 15 000 lei
Ultima modificare: Sâmbătă, 7 Martie 2009
Liliana Gradinaru, Avocat
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 13:47, 7 Martie 2009
subsemnatul x am primit 20000lei incheiat in 2 exemplare semneaza partile si martorii intrebare acum y m-a actionat in instanta si vrea incheierea cont de vanz cump Cum ma pot opune prt ca nu am primit toti banii desi reiese din act caiam primit iar martorii nu au fost acolo can mi-a dat 15 000 lei
Y are nevoie de un titlu de proprietate si singura solutie era sa va cheme in instanta. Cu privire la plata trebuie vazute actele pentru a aprecia valabilitatea platii.
exista titlu si x si y sunt inscrisi in cf iar x vrea sa invoce prescriptia extinctiva
Va rog sa dati mai multe detalii cu privire la speta: spuneti ca actul intre x si y a fost unul incheiat sub semnatura privata, atunci cum ati fost intabulati x si y pe baza acestui inscris in cf?
Si ce obiect are actiunea in care aveti calitatea de parat?
Dati informatii cu privire la continutul actului incheiat si la alte circumstante daca doriti un raspuns coerent. ;)
Y a avut posesia imobilului de la data incheierii intelegerii ?

Alte discuții în legătură

Contract de vanzare cumparare miha_mimi miha_mimi Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu cateva sfaturi. X i-a vandut lui Y, o casa cu teren prin act de vanzare cumparare, autentificat de catre notarul public. ... (vezi toată discuția)
Neoperare in cartea funciara romeoproiectare32 romeoproiectare32 Buna ziua ! nEOPERAREA IN cARTEA FUNCIARA .. O persoana X a fost improprietarita in 1925 cu suprafata de 0,50 Ha si tot ea in 1938 a vandut-o ... (vezi toată discuția)
Intrebari antecontract lilicrin lilicrin Se da urmatorul contract : \"Antecontract de vanzare cumparare incheiat astazi 07.06.2010 ... (vezi toată discuția)