Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort la cinci luni dupa casatorie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort la cinci luni dupa casatorie

Buna.Am nevoie de cateva informatii legate de divort.Suntem casatoriti de cinci luni,nu avem copii,nu vor exista bunuri de impartit,totul se face de comun acord.Ce acte trebuiesc depuse,la ce institutie.Doar cel care face cererea respectiva va trebui sa se prezinte la proces?Daca nu se intampina dificultati,si cum am mai spus,nu va fi cazul,cam cat poate sa dureze aceasta procedura?Exista o cale mai rapida,tinand cont de faptul ca nu a trecut inca un an de casatorie?Un motiv ca "nepotrivire de caracter" este suficient?Multumesc mult
Motivele pot fi variate, in principiu trebuie sa se prezinte ambele parti, insa obligatoriu reclamantul. Actele necesare sunt certificatul de casatorie, iar actiunea se iainmteaza la judecatoria pe raza unde ati avut ultimul domiciliu comun
Veti depune o cerere de desfacere a casatoriei de comun acord, semnata de ambii soti la Judecatoria din raza teritoriala a domiciliului comun al sotilor. Actiunea se timbreaza cu taxa de timbru judiciar de 39 lei si timbre judiciare de 0,30 lei.
La cerere se va anexa copia certificatului de casatorie si cand veti depune actiunea, veti merge amandoi la judecator care va va legitima.
La primul termen de judecata, va veti prezenta ambele parti si daca va mentineti cererea, instanta va constata acordul partilor in desfacerea casatoriei si va pronunta divortul.
Asta va fi tot! ;)
Din pacate nu merge divortul prin consimtamant mutual, conform art. 38 lit a din Codul Familiei Divorţul poate fi pronunţat şi numai pe baza acordului ambilor soţi, dacă până la data cererii de divorţ a trecut cel puţin un an de la încheierea căsătorie asa ca veti avea nevoie de un martor pe care sa il folositi ambii...

Av. Gheorghe Alexandru
cora2006 a scris:

Veti depune o cerere de desfacere a casatoriei de comun acord, semnata de ambii soti la Judecatoria din raza teritoriala a domiciliului comun al sotilor. Actiunea se timbreaza cu taxa de timbru judiciar de 39 lei si timbre judiciare de 0,30 lei.
La cerere se va anexa copia certificatului de casatorie si cand veti depune actiunea, veti merge amandoi la judecator care va va legitima.
La primul termen de judecata, va veti prezenta ambele parti si daca va mentineti cererea, instanta va constata acordul partilor in desfacerea casatoriei si va pronunta divortul.
Asta va fi tot! ;)

Pentru a fi un divort prin acordul partilor trebuie sa fie indeplinite 2 conditii:
1. sa fi trecut minim un an de la incheierea casatoriei;
2. sa nu fie rezultat copiii minori din casatorie.
In acest caz, prima conditie nu este indeplinita , pentru ca au trecut doar 5 luni. Deci nu se poate vorbi de un divort prin acordul partilor, dar se poate invoca ca si motiv de divort culpa comuna si nu culpa exclusiva a unuia dintre soti.
Sunt doua posibilitati: asteptati sa faceti un an sa divirtati prin acord sau aduceti martori etc. si dureaza cateva termene, in functie de prezenta sau lipsa unui avocat etc.