Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Uzucapiune teren agricol
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Uzucapiune teren agricol

Tatal meu impreuna cu doi frati sunt pe un titlu de proprietate ca beneficiari ai unei suprafete de 5.5ha. Din 1991 si pana astazi el a folosit toata suprafata, este inregistrat la primarie, a platit impozitele, ceilalti nefiind interesati de teren. Poate deveni proprietarul intregii suprafete prin uzucapiune?
Da este posibil
Buna ziua,
Dupa 30 de ani dupa vechiul cod civil, daca intruneste cumulativ cerintele de acolo.(art 1890 si celelalte Cod Civil Cuza)
av. Gabriel Klein Kiritescu
Poate promova cu succes uzucapiunea daca demonstreaza ca a intervenit o intervertire a detentiei precare intr-o posesie utila.

Aveti deschisa calea unei actiuni in constatarea dobandirii dreptului de proprietate prin efectul uzucapiunii asupra terenului stapanit .

Pentru ca dreptul de proprietate sa poata fi dobandit prin uzucapiunea de 30 ani trebuie sa dovediti indeplinirea cumulativa a celor doua conditii:

-posesia exercitata asupra bunului imobil sa fie utila , adica posesia trebuie sa fie continua, neintrerupta, netulburata si sub nume de proprietar;

-posesia sa fie exercitata neintrerupt timp de 30 ani, indiferent daca posesorul este de buna credinta sau rea credinta.

Dupa constatarea uzucapiunii prin hotarare judecatoreasca, va inscrieti in Cartea Funciara dreptul de proprietate astfel obtinut.

Potrivit art. 82 din Legea 71/2011, pentru cazurile in care posesia a inceput inainte de data intrarii in vigoare a noului Cod civil, sunt aplicabile dispozitiile referitoare la uzucapiune in vigoare la data inceperii posesiei.

Dispozitiile art. 930-934 din Noul Cod civil referitoare la uzucapiunea imobiliara se aplica numai in cazurile in care posesia a inceput dupa data intrarii in vigoare a acestuia.

Pai din 1991 au trecut 22 de ani, ma gandeam la uzucapiunea de 20 de ani, e posibil?