Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale autorizatii functionare
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

autorizatii functionare

Buna ziua,

doresc sa infiintez o frizerie dar nu gasesc nicaieri informatii concrete despre demararea acestei afaceri.(firma a fost inregistrata la ONRC)

Care sunt avizele pe care trebuie sa le detin pentru a incepe aceasta activitate?

Multumesc
Buna ziua,

Trebuie sa ai in vedere doua aspecte:
1. Sa infiintezi punctul de lucru la Registrul Comertului si sa-l declari in 30 zile la Adm. Financiara;
2. Sa amenajezi si sa utilezi spatiul conform Normelor de igiena pentru cabinetele de infrumusetare corporala, unde sunt prevederi exprese, care se aplica si frizeriilor, cu privire la compartimentarea si delimitarea zonelor (receptie, frizeria propriu-zisa, eventuala manichiura, pedichiura, etc).
Trebuie sa ai Sterilizatoare separate pentru fiecare procedura, Masina de spalat sau contract cu o firma specializata, contracte cu firma de salubritate, cu o fiirma de dezinsectie, dezinfectie si deratizare (dezinfectie la 3 luni, iar deratizare la 6 luni), etc.

Daca nu te descurci, apeleaza la un consultant. Succes