Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Curs de igiena
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Curs de igiena

Daca am un PFA cu activitatea "5520 - facilitati de cazare pentru vacante si perioade de scurta durata" trebuie sa fac un curs de igiena ?
Conform Ordinului Nr. 1225/5031/2003 privind aprobarea Metodologiei pentru organizarea si certificarea instruirii profesionale a personalului privind insusirea notiunilor fundamentale de igiena (emis de Ministerul Sanatatii), au obligatia de a efectua cursuri de igiena persoanele care presteaza serviciile de mai jos:

a) servicii de productie, depozitare, transport si comercializare a alimentelor, inclusiv alimentatie publica si a colectivitatilor;
b) servicii de curatenie in unitati de asistenta medicala, colectivitati de copii si tineri, unitati de cazare (hoteluri, moteluri, cabane etc.);
c) productia si distributia apei potabile, productia apei imbuteliate;
d) servicii de ingrijire corporala (cosmetica, frizerie, coafura, manichiura, pedichiura, masaj etc.);
e) servicii tip dezinfectie, dezinsectie, deratizare.

Parerea mea este ca daca nu aveti angajati care sa efectueze aceste servicii, trebuie sa il faceti.
Multumesc !