avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 765 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie urmas copil
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie urmas copil

Buna ziua! Am nevoie de ajutorul dumneavoastra. Am un nepotel de 9 ani si jumatate, i-a decedat tatal saptamana trecuta, tatal lui lucra in Cooperatie era frizer , avea carte de munca, are pe cartea de munca aproximativ 15, 16 ani, el avea varsta de 35 de ani , nu a decedat din cauza unui accident de munca, copilul este la scoala, mama copilului este angajata la particular, are carte de munca, parintii au aproape 13 ani de casnicie .As dori sa stiu daca , copilul are dreptul la pensie de urmas , si unde trebuie sa ma adresez? Astept raspunsul dvs. la adresa lili_olarescu@yahoo.com
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 17:51, 17 Decembrie 2009
Da coplilul beneficiaza de pensie de urmas si trebuie sa va adressati la Casa de Pensii
Cererea, impreuna cu actele doveditoare, se depune de catre solicitant, in termen de 90 de zile de la data decesulului sustinatorului sau in termen de 90 de zile de la data indeplinirii conditiilor, la Casa Teritoriala de Pensii de care apartine solicitantul.
top dan a scris:

Da coplilul beneficiaza de pensie de urmas si trebuie sa va adressati la Casa de Pensii


Art. 65 din Legea nr. 19/2000:
Au dreptul la pensie de urmas copiii si sotul supravietuitor, daca persoana decedata era pensionar sau indeplinea conditiile pentru obtinerea unei pensii.

@ Lili Olarescu
Din topicul dvs., doamna, rezulta ca decedatul avea 35 de ani si o vechime in munca de 15-16 ani. Din nefericire, baietelul nu are dreptul la pensie de urmas.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Gabriela Pintea a scris:

top dan a scris:

Da coplilul beneficiaza de pensie de urmas si trebuie sa va adressati la Casa de Pensii



Art. 65 din Legea nr. 19/2000:
Au dreptul la pensie de urmas copiii si sotul supravietuitor, daca persoana decedata era pensionar sau indeplinea conditiile pentru obtinerea unei pensii.

@ Lili Olarescu
Din topicul dvs., doamna, rezulta ca decedatul avea 35 de ani si o vechime in munca de 15-16 ani. Din nefericire, baietelul nu are dreptul la pensie de urmas.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea

mmm...de ce sa nu aiba dreptu la pensie de urmas baietelul...daca continua scoala...iar daca continua facultate..pana la 26 de ani ... nu are dreptu lapensie de urmas?
petroiasi:
1. Pentru ca tatal, la data decesului, nu indeplinea conditiile pentru obtinerea unei pensii.
2. Mama poate interveni la Primarie in vederea unui eventual ajutor social.

Alte discuții în legătură

Pensie de urmas aidacamp aidacamp Va rog sa-mi raspundeti daca fiul meu care tocmai a terminat liceul si a avut bacalaureatul in aceasta sesiune (reusit cu media 9,37), dar care a avut ( ca si ... (vezi toată discuția)
Pensie urmas copil cu handicap dennys dennys Intrebare In cazul in care sotul este decedat ,iar sotia a beneficiat de pensia sotului de urmas, si aceasta a decedat in urma cu doi ani si a ramas un copil ... (vezi toată discuția)
Pensia de urmas pentru copii Budacu Dorina Budacu Dorina Cine ma poate lamuri, in ceea ce priveste acordarea pensiei de urmas pentru 2 copii a caror mama nu indeplinea conditiile de varsta de pensionare, avea la data ... (vezi toată discuția)