avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 171 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Creanta catre o firma de recuperari
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Creanta catre o firma de recuperari

Buba ziua, va rog sa ma ajutati intr-o problema. Acum mai bine de 10 ani, sotul meu (pe atunci nu ne cunosteam) si-a facut un abonament la o firma de telefonie mobila si a vorbit pe o factura de aproximativ 300 de lei. Nu a mai platit acea factura, a tot fost somat de acea firma cativa ani si ulterior totul a incetat. Acum primeste un telefon de la o firma de recuperari care il ameninta ca il da in judecata si cer sa li se dea 900 de lei. Nu stiu cum a aflat date despre el deoarece el nu mai are abonamente pe numele lui ci doar pe numele fratelui lui. Deci revin, a fost sunat si amenintat ca daca nu plateste aceasta suma pana a doua zi il vor da in judecata. Am sunat eu la ei si le-am cerut o intrevedere. Am ajuns acolo si o doamna "amabila" facea cateva amenintari voalate cum ca ne-ar da in judecata si ca ii va pune proprire pe salariu lui sau mie. I-am explicat duduei ca in primul rand acea datorie este mai veche de 10 ani si din cate stiu eu aceea este prescrisa si ca stiu ca ei au cumparat dosarul lui la licitatie intr-un pachet in care erau mai multe creante acolo. Ca sotul meu nu le datoreaza nimic lor personal, ci firmei de telefonie si ca nu au nici un drept sa ii puna proprire pe salariu pana nu au un act judecatoresc. Cat ma priveste pe mine, nu are cum sa se indrepte impotriva mea deoarece eu ii sunt sotie de doar 4 ani, acea creanta a fost pe numele lui si deci este un abuz daca vor dorii sa ia ceva de la mine. I-am explicat ca sotul meu are credite cam cat are salariu si ca mai avem o masina veche, care si aceea era pe numele meu inaintea casatoriei deci...sa vedem ce va lua. Cand m-a vazut ca sunt cat de cat pregatita a lasat-o mai moale si mi-a spus ca doreste sa negociem. I-am spus ca voi plati strict doar factura adica doar cei 300 lei si nimic mai mult. A fost de acord si a spus ca v-a trimite pe e-mail un angajament de plata (i-am spus ca vreau sa platesc acea plata in mai multe rate, 2-3 luni) A doaua zi a primit sotul pe e-mail acel angajament si in el ca si rate erau trecute 2, ziua de 13 si 15 a aceleiasi luni. M-am enervat si cand m-au sunat le-am spus ca nu asa ne-a fost conditia ca nu am cum sa platesc in aceiasi luna toata suma. Si-a cerut scuze si a spus ca rectifica insa a doua zi ( era sambata) a sunat un domn si a inceput iar sa ne ameninte. Dupa o discutie aprinsa cu dumnealui i-am spus ca nu asa ne-au fost conditiile si ca o sa le platesc eu cand o sa am bani si nu o sa am ce sa fac cu ei. De atunci tot suna, dar nu le mai raspund si imi tot trimit mesaje pe e-mail. Repet nu le-am facut nici o promisiune, nici verbala si nici scrisa. Intrebarea mea acum este: au dreptul ei sa ma dea in judecata? Este vreo judecatorie care ar accepta un astfel de dosar cu o datorie atat de veche atata timp cat sotul nu le datoreaza pratic nimic lor deoarece prejudiciu nu le-a fost adus firmei de recuparare? Imi cer scuze pentru povestirea atat de lunga, insa vroiam sa dau cat mai concret datele. Daca este cineva care ma poate ajuta, va multumesc anticipat.
O zi buna!
Dreptul lor la actiune este prescris. Nu au cum sa il dea in judecata pe sot. Sa le rada in nas la telefon, sa le comunice ca stie ca nu au ce sa ii faca si sa le spuna ca nu are nicio datorie si ca avocatul sau asteapta nerabdator citatia de la Instanta.

Sanatate!
Va multumesc frumos. Ma gandeam ca nici o instanta din Romania nu ar avea cum sa accepte un astfel de dosar, tinand cont de faptul ca este vorba despre o creanta atat de veche. Dar...ma gandeam ca legile se mai schimba si ca poate...ne trezim citati pe la nu stiu ce judecatorie.
Nu va veti trezi, ei stiu ca nu au ce sa va faca.Mizeaza pe efectul de convingere al hartuirii prin telefon.
Dreptul la actiune este prescris.
Va multumesc frumos tuturor pentru mesaje. Cat despre hartuirea la telefon cred ca o sa le raspund si o sa ii amenint eu de data asta ca daca ma mai deranjeaza o sa inregistrez convorbirile telefonice si o sa ii dau eu in judecata pentru hartuire. Poate asa vor inceta. Multumesc.

Alte discuții în legătură

Societate recuperari creante c79 c79 Bunaziua , am si eu o problema cu cei de la eosksi . Am avut un abonament la Orange incheiat in anul 2004 , iar in anul 2005 imi amintesc ca mi-au inchis ... (vezi toată discuția)
Orange romanisa flokeke flokeke tot primesc scrisori de la o firma de recuperare care ma deranjeaza pentru ca am o plata infima de 30 de lei la orange pe care nu am vrut sa o achit deoarece ... (vezi toată discuția)
Abuz grav firma recuperare creante TincaToniF90 TincaToniF90 O firma de recuperare creante , angajata de Vodafone Romania suna pe la vecinii mei,le spune ca datorez suma de X lei , ii roaga pe vecinii mei sa vina sa ma ... (vezi toată discuția)