avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 225 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Succesiune, martor mincinos
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Succesiune, martor mincinos

Sunt parte intr-o cauza de succesiune. Rog un sfat: la proba cu martori, adversarul meu a prezentat un martor care a sustinut ca eu am primit o suma mare de bani de la o persoana decedata, el fiind de fata, lucru complet neadevarat.
Intrebare: cit cintareste marturia lui; posibil sa fie crezut pe cuvint; eu ii voi cere un inscris - e suficient ? Rog mult un sfat, sunt stupefiata cum pot minti unii !
Cel mai recent răspuns: Patrick_ , utilizator 08:28, 1 Iunie 2013
Buna ziua,
Sumele mai mari de 250 lei nu pot fi dovedite cu martori decat in anumite situatii bine definite si anume cand este vorba de imprumuturi sau donatii intre rude foarte apropiate.
av. Gabriel Klein Kiritescu
Buna ziua, va referiti la art.1191 C civil ?Acuma l-am lecturat si eu. V-as ruga sa-mi specificati unde este mentionat faptul ca se poate dovedi prin martori inprumuturile sau donatiile intre rude foarte apropiate. Multumesc.
Daca instanta va da eficacitate acestei marturii (pt a fi eficace ea ar trebui coroborata si cu alte probe din dosar) si pronunta o sentinta tinand seama de aceasta marturie, atunci veti avea posibilitatea formularii unei plangeri penale pt marturie mincinoasa.

Incercati insa sa combateti cele afirmate prin alte probe administrate.
In mod normal declaratia martorului ar trebui coroborata cu alte mijloace de proba pentru a putea fi luata in seama de instanta.
Dvs. aveti dosarul si puteti formula aparari concrete in raport de speta.
Niciun proces nu seamana cu altul...
rodica stan a scris:

Sunt parte intr-o cauza de succesiune. Rog un sfat: la proba cu martori, adversarul meu a prezentat un martor care a sustinut ca eu am primit o suma mare de bani de la o persoana decedata, el fiind de fata, lucru complet neadevarat.
Intrebare: cit cintareste marturia lui; posibil sa fie crezut pe cuvint; eu ii voi cere un inscris - e suficient ? Rog mult un sfat, sunt stupefiata cum pot minti unii !
Acuzatia de marturie mincinoasa trebuia facuta si dovedita in timpul desfasurarii procesului. atunci! Acum, este o intrebare retorica! Asteptam provincia!

Alte discuții în legătură

Minciuna la interogatoriu e fals in declaratii, marturie muncinoasa sau ambele? eusaisapte eusaisapte Fiindca parata persoana juridica nu raspunde la interogatoriu, ci minte sau bate campii, se considera fals in declaratii, marturie mincinoasa sau ambele? Vreau ... (vezi toată discuția)
Combatere marturie mincinoasa nucusor nucusor buna dimineata,am si eu o problema daca poate cineva sa ma ajute cu o ideie.am depus o plingere la politie ptr abuz de incredere,dupa cercetarea penala politia ... (vezi toată discuția)
Martor ContSters200105 ContSters200105 Cat de mult conteaza un martor - unul singur, intr-un proces, ce conditii trebuie sa indeplineasca acesta pentru a fi credibil in fata instantei de judecata ... (vezi toată discuția)