Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Viciu de procedura
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Viciu de procedura

buna ziua.va rog sa ma ajutati cu un raspuns daca se poate
ma aflam in masina personala,garata pe trotuar cu toate cele 4 roti.dupa un timp a venit un agent de politie si mi-a solicitat efectuarea testului alcooltest.am refuzat mentionand ca sunt in stationare si am fost condus la spital,mai mult cu forta.dupa recoltarea probelor,am mers la politie pt declaratii.aici nu am fost instiintat si nici nu s-a consemnat in pv ca am dreptul de a fii asistat de aparator.acest lucru,constituie viciu de procedura?poate fii in favoarea mea considerat de procuror sau instanta?
mentionez ca am fost la parchet pt prezentarea materialului,unde avocatul meu a mentionat acest lucru,cat si faptul ca agentul nu a verificat motorul,daca este cald sau rece,ceea ce conducea la faptul ca masina a functionat sau nu.in plus,la acel moment ma aflam in masina cu un prieten care a dat si el declaratie in acest sens.
va multumesc mult.
Cel mai bine era daca aveati un martor care sa declarare ca erati stationat.

Este greu de spus cum va aprecia parchetul si instanta.
Depinde si care este incadrarea juridica a faptei.
martor exista care a declarat acest lucru,iar incadrarea cred ca este conducere sub influenta bauturilor alcoolice.in acest moment dosarul este la parchet din luna martie.
crede-ti ca ma poate ajuata in vreun fel acest lucru?martorul in momentul de fata lucreaza in strainatate...
Daca aveti martor eu zic ca aveti sanse sa scapati insa depinde de mai multe lucruri.
Depinde si cum se va aprecia de organul judiciar.
Culmea este ca se poate minti dar daca se mine in favoarea este in regula...adesea...
Daca martorul nu este crezut pot exista tot felul de probleme...
in afara de poligraf care ce considera un indiciu catre adevar sau minciuna,si din cate stiu nu este obligatoriu,de ce nu ar fii crezut martorul?cum se poate dovedi minciuna lui?pt ca discutia mea cu procurorul a inceput: "anunta-l pe X ca are un dosar penal pt marturie mincinoasa"...nu-mi pare corect sa se puna astfel problema.vreau sa va intreb referitor la viciu si verificarea motorului,au vreo relevanta in fata instantei?reprezinta un viciu de procedura faptul ca nu am fost instiintat ca am dreptul la aparator cand am dat prima declaraie?
va multumesc foarte mult.
CODUL DE PROCEDURA PENALA

TITLUL V

ACTE PROCESUALE ªI PROCEDURALE COMUNE

Capitolul I

ASISTENŢA JURIDICÃ ªI REPREZENTAREA

Art. 171

Asistenţa învinuitului sau a inculpatului

Învinuitul sau inculpatul are dreptul să fie asistat de apărător în tot cursul urmăririi penale şi al judecăţii, iar organele judiciare sunt obligate să-i aducă la cunoştinţă acest drept.

Asistenţa juridică este obligatorie când învinuitul sau inculpatul este minor, internat într-un centru de reeducare sau într-un institut medical educativ, când este reţinut sau arestat chiar în altă cauză, când faţă de acesta a fost dispusă măsura de siguranţă a internării medicale sau obligarea la tratament medical chiar în altă cauză ori când organul de urmărire penală sau instanţa apreciază că învinuitul ori inculpatul nu şi-ar putea face singur apărarea, precum şi în alte cazuri prevăzute de lege.

În cursul judecăţii, asistenţa juridică este obligatorie şi în cauzele în care legea prevede pentru infracţiunea săvârşită pedeapsa detenţiunii pe viaţă sau pedeapsa închisorii de 5 ani sau mai mare.

Când asistenţa juridică este obligatorie, dacă învinuitul sau inculpatul nu şi-a ales un apărător, se iau măsuri pentru desemnarea unui apărător din oficiu.

Când asistenţa juridică este obligatorie, dacă apărătorul ales nu se prezintă nejustificat la data stabilită pentru efectuarea unui act de urmărire penală sau la termenul de judecată fixat şi nici nu asigură substituirea, pleacă sau refuză să efectueze apărarea, organul judiciar ia măsuri pentru desemnarea unui apărător din oficiu care să-l înlocuiască, acordându-i timpul necesar pentru pregătirea apărării. În cursul judecăţii, după începerea dezbaterilor, când asistenţa juridică este obligatorie, dacă apărătorul ales lipseşte, nejustificat, la termenul de judecată şi nu asigură substituirea, instanţa ia măsuri pentru desemnarea unui apărător din oficiu care să-l înlocuiască, acordând un termen de minimum 3 zile pentru pregătirea apărării.

Delegaţia apărătorului desemnat din oficiu încetează la prezentarea apărătorului ales.

Dacă la judecarea cauzei apărătorul lipseşte şi nu poate fi înlocuit în condiţiile alin. 41, cauza se amână.