avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 752 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Taxe si impozite PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Taxe si impozite PFA

As dori un raspuns la o intrebare la care pana acum nu mi s+a putut da indiferent unde am intrebat.
Sunt PFA si platesc impozit pe venit 16 %. Nu mai lucrez in alta parte. Nu am contract de sanatate si nici doctor de familie
In cazul cand am nevoie platesc orice interventie medicala sau analize medicale sau medicamente.
Intrebarea este daca sunt obligata sa platesc pentru sanatate 5,5% .
Sa nu-mi spuneti ca este bine sa fac contract , ca nu sunt de acord. Vreau sa stiu daca aceasta taxa este obligatorie si in acest caz, nebeneficiind de facilitatile serviciilor medicale, care oricum chiar daca le-as fi platit tot nu as fi beneficiat in fapt asa cum prevede legea,
As dori un raspuns de la o persoana autorizata. Va multumesc anticipat. Simona Brindusa
Cel mai recent răspuns: ana_tudose , utilizator 23:08, 1 Aprilie 2009
Sunteti obligata sa platiti contributia la sanatate.Cautati in forum, s-a mai discutat pe tema aceasta.
Ultima modificare: Vineri, 6 Martie 2009
Smart Contab Expert S.R.L., Contabil
simonabrindusa a scris:

.
Intrebarea este daca sunt obligata sa platesc pentru sanatate 5,5% .
Sa nu-mi spuneti ca este bine sa fac contract , ca nu sunt de acord. Vreau sa stiu daca aceasta taxa este obligatorie si in acest caz, nebeneficiind de facilitatile serviciilor medicale, care oricum chiar daca le-as fi platit tot nu as fi beneficiat in fapt asa cum prevede legea,
As dori un raspuns de la o persoana autorizata. Va multumesc anticipat. Simona Brindusa


Sunteti obligata prin lege sa platiti aceasta contributie la Casa de sanatate, indiferent ca vreti sau nu vreti dumneavoastra.
V-as ruga daca stiti sa-mi spuneti care anume lege ma obliga sa platesc aceasta taxa .
Asta as vrea de fapt sa stiu concret. Am multe discutii contradictorii asupra legislatiei cu cei din jur. Poate ca este o problema de interpretare .Va rugam sa ne lamuriti .
Va multumesc mult pentru amabilitate ! Simona Brindusa
Buna seara,

Am deschis PFA la sfarsitul lunii februarie. Domeniul principal de activitate este COD 4791- comert cu amanuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin internet. La Adm. Financiara, determinarea venitului estimat este in sistem real, si nu pe baza normelor de venit. Cum e mai bine? Sau mai bine zis, care sunt diferentele, ce reprezinta fiecare din ele?

Si mai am o rugaminte. Va rog sa imi spuneti care sunt taxele pe care trebuie sa le platesc, in afara de impositul de 16%? (sunt inregistrata ca neplatitor de TVA)

Va mltumesc mult!
In sistem real insamna ca va deduceti cheltuieile din venitul obtinut.In sistemul forfetar aveti un impozit fix, indiferent ca obtineti sau nu profit.
Despre taxe si contributii, mai aveti de plata cass,cas,somaj.Daca nu mai aveti un contract de munca.Daca da doar cass.

Alte discuții în legătură

Plata impozit si taxe pfa Silvasanu Silvasanu Buna seara, Am o rugaminte la d-voastra: imi deschid in urmatoarele zile un PFA avand ca obiect de activitate producerea si comercializarea de obiecte ... (vezi toată discuția)
P.f.a. - taxe, impozite, asigurari sociale, somaj, pensie si sanatate iullian iullian Intrucat nu am reusit sa identific de pe internet o sursa sanatoasa de informatii, va rog sa ma ajutati cu urmatorul calcul. Vreau ca, in calitate de P.F.A. sa ... (vezi toată discuția)
Pfa plata cas si cass catojul catojul Buna ziua, In calitate de PFA (neplatitor de TVA si sistem real) ce procentaj trebuie sa platesc pentru CAS si CASS si, mai ales, sunt acestea ... (vezi toată discuția)