Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Taxe si impozite PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Taxe si impozite PFA

As dori un raspuns la o intrebare la care pana acum nu mi s+a putut da indiferent unde am intrebat.
Sunt PFA si platesc impozit pe venit 16 %. Nu mai lucrez in alta parte. Nu am contract de sanatate si nici doctor de familie
In cazul cand am nevoie platesc orice interventie medicala sau analize medicale sau medicamente.
Intrebarea este daca sunt obligata sa platesc pentru sanatate 5,5% .
Sa nu-mi spuneti ca este bine sa fac contract , ca nu sunt de acord. Vreau sa stiu daca aceasta taxa este obligatorie si in acest caz, nebeneficiind de facilitatile serviciilor medicale, care oricum chiar daca le-as fi platit tot nu as fi beneficiat in fapt asa cum prevede legea,
As dori un raspuns de la o persoana autorizata. Va multumesc anticipat. Simona Brindusa
Multumesc pt raspuns.

Sistem real si sistem forfetar e acelasi lucru? Ma scuzati daca eo intrebare care vi se pare nelalocul ei, dar chiar nu am cunostinte in domeniu.

Stiti si cat la suta se plateste la sanatate, pensii si somaj?

Va multumesc din suflet!
Pai tocmai v-am explicat ce e una ce e alta, sunt diferite.cass 5,5, fnuas 0,85%,cas 30,3,somaj 1,25.,ultimele doua le platiti la salariul declarat in contractul incheiat cu respectivele organisme, sanatatea si fnuas la venitul net.
Smart Contab Expert S.R.L., Contabil
Nu intelesesem daca sunt diferite sau nu pentru ca la lit a) sunt scrise ambele: sistem real sau forfetar, si am crezut ca e acelasi lucru.

In Decizia de impunere scrie asa:

a) in sistem real sau pe baza cotelor forfetare de cheltuieli:
1. Venit brut estimat: 1400 lei
2. Cheltuieli deductibile:a) cheltuieli deductibile estimate: 700 lei
b) cota forfetara de cheltuieli
3. Venit net estimat: 700 lei
4. Plati anticipate cu titlu de impozit: 112 lei

b) pe baza normelor de venit

Deci, la Adm Financiara am completat Declaratia 220 privind venitul estimat. Platesc cu titlu de impozit 28 lei la trimestru. Dar PFA-ul se impoziteaza:
a) la venit real, unde plateste 16% din cat face pe luna;
b) la norma de venit, unde se plateste trimestrial.

Pana la urma, eu unde ma incadrez? Pentru ca eu platesc trimestrial, dar in Decizie datele estimate imi sunt notate la venit real, ceea ce ar insemna ca trebuie sa platesc lunar?

Va multumesc!
greeneyes25, utilizator
Daca v-ati exprimat optiunea in scris in decl.221, ramaneti in sist forfetar.acum eu zic ca sunteti pe norme de venit.
Buna ziua,

Ma aflu in situatia de a decide daca sa renunt la cartea de munca pentru a ramane doar pe PFA. In aceasta situatie va trebui sa fac toate aceste contracte de asigurare enumerate. Pentru CAS si CASS imi este relativ clar, deci nu stiu care este contributia minima pentru pensii. Inainte era de 90 Ron, iar acum cat e?

Apoi, pentru restul de fnuas si somaj, caror institutii ma adresez?
Mai era ceva si cu concedii sau am visat?

Am citit legea pe site-ul CNSAP si se pare ca s-a schimbat cota de contributii, respectiv:

Potrivit Legii nr. 387/2007 a bugetului asigurarilor sociale de stat pe anul 2007, in perioada 01 ianuarie – 30 noiembrie 2008, cota de contributie de asigurari sociale pentru conditii normale, stabilita pentru anul in curs este de 29%, iar incepand cu 1 decembrie 2008 este de 27.5%.

Va multumesc!