Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... PFA plata CAS si CASS
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

PFA plata CAS si CASS

Buna ziua,

In calitate de PFA (neplatitor de TVA si sistem real) ce procentaj trebuie sa platesc pentru CAS si CASS si, mai ales, sunt acestea deductibile?

Multumesc!
Da sunt deductibile.
CAS - 31.03% aplicat asupra venitului estimat, dar nu mai putin de o patrime din salariul mediu pe economie ( 459 ron).
CASS-5.5% , estimat dar numai putin de 600 lei.
Multumesc pentru raspuns!

As mai avea totusi o intrebare: se plateste sau nu acel impozit forfetar (PFA servicii IT)? Intrucat doamna de la administratia financiara de care apartin mi-a spus ca se plateste inclusiv de catre PFA. Dar ca Intreprindere Individuala?
catojul, utilizator
"Potrivit Art 49 din CODUL FISCAL si NORME
Stabilirea venitului net anual din activitati independente pe baza normelor de venit, tipurile de activitati pentru care veniturile se pot impozita conform normelor de venit se stabilesc de catre Ministerul de Finante prin ordin (Ordinul 1847/2003). Nivelul normei de venit ce va fi impozitat este stabilit de autoritatile locale ale fiecarei localitati, iar PFA vor plati 16% din acest nivel indiferent de veniturile reale obtinute."
iulia53, utilizator
Multumesc pentru raspuns dar ma interesa in sistem real nu la norma de venit.
dupa cum a scris mai sus - impozitul PFA este de 16% INDIFERENT de sursa venitului ori de cuantumul acestuia. Daca in contabilitate de inregistraza "Pierdere" nu se plateste impozit.