avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 723 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA

buna ziua,

o firma mi-a oferit un job cu o conditie : sa ma plateasca ca PFA. ce taxe trebuie sa achit eu ca si PFA ? banuiesc ca exista un 16%, dar mai este altceva in plus ?

multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Ana Muntianu , Consultant fiscal 09:14, 4 Mai 2011
Se plateste trimestrial impozit 16% si contributie sanatate 5,5% din venitul net si contributie asigurare pensii 31,3% (se plateste lunar). Asigurarea pt pensie este obligatorie daca se realizeaza venituri mai mari de 8088 lei/an, venitul minim de asigurare este 708 lei (35% din salariul mediu brut) suma minima de plata fiind 222 lei/luna.
smartcars a scris:

buna ziua,

o firma mi-a oferit un job cu o conditie : sa ma plateasca ca PFA. ce taxe trebuie sa achit eu ca si PFA ? banuiesc ca exista un 16%, dar mai este altceva in plus ?

multumesc anticipat


Sunt doua aspecte:
I. Activitatea este dependenta - in acest caz, firma are urmatoarele obligatii:
1. Sa retina din venitul care i se cuvine PFA-ului si sa vireze la bugetul statului, urmatoarele obligatii:
- impozitul pe venit = 16%;
- CAS = 10,5%;
- CASS = 5,5%.
2. Sa vireze la bugetul statului urmatoarele contributii sociale obligatorii, obligatie care ii revine in calitate de platitor de venit:
- CAS = 20,8%;
- CASS = 5,2%.

II. Activitatea PFA este independenta:
1. In cazul in care PFA este impozitata pe baza normelor de venit (daca genul de activitate se incadreaza in Nomenclatorul stabilit de DGFP teritoriala), PFA are urmatoarele obligatii:
- sa plateasca impozitul pe venit aferent normei de venit;
- sa plateasca CAS = 5,5% aplicat la norma de venit;
- sa plateasca CASS = 31,3%, dar nu mai putin de 222 lei/luna.
2. In cazul in care PFA este impozitata pe baza contabilitatii in partida simpla (sistem real), PFA are urmatoarele obligatii:
- sa plateasca impozitul pe venit anticipat;
- sa plateasca impozitul pe venitul realizat;
- sa plateasca CAS = 5,5% aplicat la venitul realizat;
- sa plateasca CASS = 31,3%, dar nu mai putin de 222 lei/luna.
Ultima modificare: Miercuri, 4 Mai 2011
Ana Muntianu, Consultant fiscal

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contributii pfa del_gf del_gf As avea rugamintea sa ma lamureasca cineva: 1) cand trebuie sa platesc contributiile si impozitul, in cazul in care data infiintarii PFA va fi 7 septembrie ... (vezi toată discuția)
Ce trebuie sa platesc Busmastif Busmastif am pfa si vreau sa stiu ce taxe trebuie sa platesc si cat? (vezi toată discuția)
Contributii intreprindere individuala total3r total3r am o inttreprindere individuala de comert de 5 luni doresc sa aflu ce obligatii am la cas pensie jomaj etc (vezi toată discuția)