Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA

buna ziua,

o firma mi-a oferit un job cu o conditie : sa ma plateasca ca PFA. ce taxe trebuie sa achit eu ca si PFA ? banuiesc ca exista un 16%, dar mai este altceva in plus ?

multumesc anticipat
Se plateste trimestrial impozit 16% si contributie sanatate 5,5% din venitul net si contributie asigurare pensii 31,3% (se plateste lunar). Asigurarea pt pensie este obligatorie daca se realizeaza venituri mai mari de 8088 lei/an, venitul minim de asigurare este 708 lei (35% din salariul mediu brut) suma minima de plata fiind 222 lei/luna.
smartcars a scris:

buna ziua,

o firma mi-a oferit un job cu o conditie : sa ma plateasca ca PFA. ce taxe trebuie sa achit eu ca si PFA ? banuiesc ca exista un 16%, dar mai este altceva in plus ?

multumesc anticipat

Sunt doua aspecte:
I. Activitatea este dependenta - in acest caz, firma are urmatoarele obligatii:
1. Sa retina din venitul care i se cuvine PFA-ului si sa vireze la bugetul statului, urmatoarele obligatii:
- impozitul pe venit = 16%;
- CAS = 10,5%;
- CASS = 5,5%.
2. Sa vireze la bugetul statului urmatoarele contributii sociale obligatorii, obligatie care ii revine in calitate de platitor de venit:
- CAS = 20,8%;
- CASS = 5,2%.

II. Activitatea PFA este independenta:
1. In cazul in care PFA este impozitata pe baza normelor de venit (daca genul de activitate se incadreaza in Nomenclatorul stabilit de DGFP teritoriala), PFA are urmatoarele obligatii:
- sa plateasca impozitul pe venit aferent normei de venit;
- sa plateasca CAS = 5,5% aplicat la norma de venit;
- sa plateasca CASS = 31,3%, dar nu mai putin de 222 lei/luna.
2. In cazul in care PFA este impozitata pe baza contabilitatii in partida simpla (sistem real), PFA are urmatoarele obligatii:
- sa plateasca impozitul pe venit anticipat;
- sa plateasca impozitul pe venitul realizat;
- sa plateasca CAS = 5,5% aplicat la venitul realizat;
- sa plateasca CASS = 31,3%, dar nu mai putin de 222 lei/luna.
Ana Muntianu, Consultant fiscal