Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract civil de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract civil de munca

Buna ziua, imi puteti spune va rog cu ce se diferentiaza un contract de munca normal fata de unul civil? Multumesc
Pentru contractul de prestari servicii/conventie se retine la sursa si se plateste la stat de catre platitorul de venit (beneficiarul serviciului) impozitul pe venit de 16%, contributia la sanatate de 5,5% si contributie la pensie doar daca prestatorul nu mai are incheiat in alta parte un contract de munca.
Acest contract se incheie in dublu exemplar fara a fi nevoie sa-l inregistrati in revisal.
Se incheie doar pentru activitati ocazionale.
Pentru ca i se retine si plateste toate impozitele, prestatorul serviciului nu mai trebuie sa declare acest venit prin declaratia 200.
@ DanielaMaria28

Se diferentiaza din mai multe aspecte.
Acesta prezinta numeroase dezavantaje pentru o persoana.

Activitatea prestata in baza unui astfel de contract nu confera prestatorului calitatea de salariat si , prion urmare, acesta nu va benficia de avantajele unui salariat.

Contrcatul civil este supus dipsozitiilpor Codului Civil si nu celor ale Codului Muncii.
Mesaje reeditate

@ DanielaMaria28
Data post: Luni, 3 Iunie 2013, 14:17
Subiect: Contract civil de munca

Buna ziua, in contractul meu este specificat cuantumul de 16%- impozitul la bugetul de stat, 10.5% contributia la asigurarile sociale si 5,5%contributie individuala la bugetul asigurarilor sociale.Imi puteti spune daca prin semnarea declaratiei pe proprie raspundere ca nu am alte venituri mi se asigura plata pt vechime in munca....sunt asigurata cu acest tip de contract, pot lua somaj, se pune ca si vechime?
Multumesc

@ trandafir2
Data post: Luni, 3 Iunie 2013, 15:05

Vechime la somaj nu se pune pentru ca din ce ati enumerat nu platiti contributia la fondul de somaj.

Vechime la pensie se pune pentru ca din ce ati enumerat platiti contributia la fondul de pensii (10,5%).

:offtopic:
@ DanielaMaria28
Pe viitor, incercati sa nu mai deschideti alte topicuri legate de problema dvs .