Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract civil de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract civil de munca

Buna ziua, in contractul meu este specificat cuantumul de 16%- impozitul la bugetul de stat, 10.5% contributia la asigurarile sociale si 5,5%contributie individuala la bugetul asigurarilor sociale.Imi puteti spune daca prin semnarea declaratiei pe proprie raspundere ca nu am alte venituri mi se asigura plata pt vechime in munca....sunt asigurata cu acest tip de contract, pot lua somaj, se pune ca si vechime?
Multumesc
Vechime la somaj nu se pune pentru ca din ce ati enumerat nu platiti contributia la fondul de somaj.

Vechime la pensie se pune pentru ca din ce ati enumerat platiti contributia la fondul de pensii (10,5%).