avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... ce contract mi recomandati pentru colaborarea cu o ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

ce contract mi recomandati pentru colaborarea cu o persoana fizica?

Ce imi recomandati in afara de CIM pentru colaborarea unui cabinet medical individual cu o persoana , 2-3 ore zilnic, pentru programari si putin secretariat? Persoana in cauza are contract individual de munca in alta parte si doreste ceva gen conventie civila la acest cabinet. Cum este mai avantajos pt. ambele parti? Multumesc!
Cel mai recent răspuns: George David , Contabil 18:51, 23 Martie 2011
1.Cotele de contributii de asigurari sociale pentru salariati.
Pentru angajator:
- contributia de asigurari sociale datorata pentru conditii normale de munca - 20,8%;
- contributia datorata pentru accidente de munca si boli profesionale - intre 0,15 si 0,85%,
- contributia de asigurari de sanatate datorata de angajator - 5,2%;
- contributia pentru concedii si indemnizatii - 0,85%;
- contributia datorata la bugetul asigurarilor pentru somaj - 0,5%;
- contributia datorata la Fondul de garantare pentru plata creantelor salariale - 0,25%.
Pentru angajat:
- contributia individuala de asigurari sociale - 10,5%;
- contributia individuala de asigurari de sanatate - 5,5%;
- contributia individuala datorata la bugetul asigurarilor pentru somaj - 0,5%;
2.Contributiile in cazul Contractelor/Conventiilor civile
OUG nr. 82/2010, la art. III (8) prevede ca persoanele care realizează, cu caracter de regularitate, pe lângă veniturile de natură salarială, şi venituri de natură profesională, cum este cazul conventiilor/contractelor civile, datorează contribuţiile individuale (contributie individuala de asigurari sociale – 10,5%; contributie somaj – 0,5%) şi pentru aceste venituri de natură profesională, baza de este venitul brut, pentru veniturile prevazute in contractele/convenţiile încheiate potrivit Codului civil.
Obligaţia declarării, calculării, reţinerii şi plăţii contribuţiilor individuale de asigurări sociale şi de asigurări pentru şomaj, corespunzătoare veniturilor, revine plătitorului de venit.
Pentru ambele variante se plateste si impozit pe venit 16%.
multumesc mult pt. raspuns, dar in cazul conventiilor nu plateste si sanatate?
Se plateste si contribtie de sanatate 5,5% de catre beneficiarul sumelor incasate spre deosebire de cele 2 contributii (cas-10,5%, contributie somaj-0,5%) care se declara si plateste de catre platitorul de venit.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contributie angajator ceapraga ceapraga Administratora noastra a fost angajata cu conventie civila. In momentul de fata are contract de munca. Cenzora are contract de mandat. As dori sa stiu care ... (vezi toată discuția)
Contributia cas ChiritescuLidia ChiritescuLidia Cum scot cas din 112 daca asociatia de prop. nu plateste acest impozit? Nu se valideaza. (vezi toată discuția)
Buna aselajusto aselajusto as dori sa ma angajez la o firma cu jumatate de norma (4 ore /zi), dar mi sa adus la cunostinta ca au de platit dupa mine contributiile 4oo ron, o cunostinta ... (vezi toată discuția)