Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cuantum indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cuantum indemnizatie crestere copil

Buna ziua,

Imi spuneti si mie va rog in momentul de fata cat este indemniztia pentru crestere copil pana la 2 ani.
Va multumesc !
Potrivit art.2 alin.3 din OUG nr.111/2010, indemnizaţia lunară pentru CCC cu o durata de 2 ani se stabileşte în cuantum de 85% din media veniturilor nete realizate în ultimele 12 luni şi nu poate fi mai mică de 1,2 ISR (600 lei) şi nici mai mare de 2,4 ISR (1200 lei.)
care sunt pasii care trebuie sa-i parcurga un salariat pentru acordarea acestei indemnizatii ?
Pasii obtinere indemniztaie pentru CCC ar fi urmatorii:
- cerere catre angajator de acordare a CCC pe o durata de 1 an sau 2 ani , respectiv 3 ani daca copilului este cu handicap.

- decizia de suspendare a c.i.m. emisa de catre angajtor in baza art..51 lit.a C.mun.

- obtinerea adeverintei/adeverintelor de venituri supuse impozitului pe venit realizate in ultimul an anterior datei nasterii copilului.

- intocmirea dosarului pentru acordarea indemnziatiei pentru CCC si depunerea lui la Primaria in raza careia aveti domiciliuls au resedinta.
1. Faceti o cerere catre angajator prin care solicitati suspendarea contractului individual de munca (CIM) pentru a intra in CCC pana la implinirea varstei de 2 ani a copilului.

2.- Mergeti la Primarie cu actele necesarte si completati cererea pentru indemnizatie pentru CCC.
- Tot de la Primarie luati lista cu actele necesare.

Va multumesc ,legal pot sa iau 2 ani in care sa fiu platita la fel ?
Daca peste un an imi gasesc un loc de munca mai bine platit ,pot renunta la indemnizatie ?