Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajare inaintea recursului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajare inaintea recursului

Buna ziua! In cadrul unui proces de litigiu de munca (anularea concedierii), sentinta a fost data in favoarea mea, a reclamantului, iar angajatorul a facut recurs. Este adevarat ca voi fi angajat inainte de inceperea recursului? Multumesc anticipat!
Numai daca angajatorul decide punere in executare a hotararii primei instante de bunavoie sau daca dvs solicitati acest lucru.
Reintegrarea se poate face , sub riscul intoarcerii executarii silite daca pierdeti in recurs.
da. ar trebui sa va reintegreze deoarece hotararea este definitiva si executorie de la fond
Nu este obligatoriu sa puna in executare hotararea. El se poate apara ca a formulat recurs si asteapta solutionarea acestuia, interesul il are fostul salariat.
In ce consta executarea silita in cazul reintegrarii?
Executarea silita consta in obligarea angajatorului de a emite decizia de reintegrare pe postul detinut anterior concedierii.

Astfel, salariatul trebuie să formuleze o cerere adresată angajatorului, prin care să solicite punerea în executare a hotărârii judecătorești.
În cazul în care angajatorul dă curs acestei cereri, va emite o decizie în care va menționa că pune în aplicare hotărârea judecătorească, menționând totodată și toate aspectele referitoare la reintegrarea salariatului.
În situația în care angajatorul refuză punerea în aplicare a hotărârii judecătoreşti, atunci salariatul are posibilitatea să se adreseze unui executor judecătoresc.