avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 811 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Notificare nedepunere declaratie 100
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Notificare nedepunere declaratie 100

Buna ziua,
Am infiintat un SRL in decembrie 2012, iar in aprilie 2013 am mers la ANAF pentru inregistrarea fiscala si in scopuri de TVA. In declaratia de inregistrare fiscala am bifat pentru impozit pe veniturile microintreprinderilor, si acum am primit o notificare de la ANAF potrivit careia nu am depus declaratia 100 pentru I trimestru.
Este corect sa primesc o notificare de acest tip?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Vlajoaga Robert PFA , Contabil 12:57, 7 Iunie 2013
Intrebarea este daca puteti sa fiti microintreprindere, adica indepliniti conditiile de la ART. 112^1 Cod Fiscal:

Definiţia microîntreprinderii

În sensul prezentului titlu, o microîntreprindere este o persoană juridică română care îndeplineşte cumulativ următoarele condiţii, la data de 31 decembrie a anului fiscal precedent:

a) realizează venituri, altele decât cele prevăzute la art. 112^2 alin. (6);

b) *** Abrogat;

c) a realizat venituri care nu au depăşit echivalentul în lei a 65.000 euro;

d) capitalul social al acesteia este deţinut de persoane, altele decât statul şi autorităţile locale.

e) nu se află în dizolvare cu lichidare, înregistrată în registrul comerţului sau la instanţele judecătoreşti, potrivit legii.

ART. 112^2 Reguli de aplicare a sistemului de impunere pe veniturile microîntreprinderii:
.....
(6) Nu intră sub incidenţa prevederilor prezentului titlu persoanele juridice române care:

a) desfăşoară activităţi în domeniul bancar;

b) desfăşoară activităţi în domeniile asigurărilor şi reasigurărilor, al pieţei de capital, cu excepţia persoanelor juridice care desfăşoară activităţi de intermediere în aceste domenii;

c) desfăşoară activităţi în domeniile jocurilor de noroc, consultanţei şi managementului.




Daca da, banui ca ati bifat ca platiti imp/micro de la 01.02.2013.

Si da atunci trebuia sa depuneti D100 macar cu zero la 25.04.2013 pt trim I 2013.

Vedeti ca aveati si obligatia de mai jos:

(3) Pentru anul 2013, persoanele juridice române plătitoare de impozit pe profit care la data de 31 decembrie 2012 îndeplinesc condiţiile prevăzute la art. 112^1 sunt obligate la plata impozitului reglementat de prezentul titlu începând cu 1 februarie 2013, urmând a comunica organelor fiscale teritoriale modificarea sistemului de impunere, potrivit prevederilor Codului de procedură fiscală, până la data de 25 martie 2013 inclusiv. Până la acest termen se va depune şi declaraţia privind impozitul pe profit datorat pentru profitul impozabil obţinut în perioada 1 ianuarie 2013 - 31 ianuarie 2013, prin excepţie de la prevederile art. 34 şi 35.

Ce am scris a valabil daca indepliniti la 31.12.2012 conditiile ca sa fiti micro de 01.02.2013 si daca nu ati optat pt impozit micro pt 2013, caz in care erati micro prin efectul legii de la 01.01.2013 sau de la infiintare:

(7) Persoanele juridice române care au optat pentru acest sistem de impunere potrivit reglementărilor legale în vigoare până la data de 1 februarie 2013 păstrează acest regim de impozitare pentru anul 2013.
Ultima modificare: Joi, 6 Iunie 2013
Ioan Petru Butariu, Contabil
Pt trimestrul 1 ( 01.01 - 30.03, termen 25.04) trebuia sa depuneti D 100 chiar si pe zero, indiferent daca erati platitor de impozit pe profit sau micro.
ps : Firma infiintata in 2012 mai aveati de depus :
D 392 25.02
bilant 30.05
Ultima modificare: Vineri, 7 Iunie 2013
Vlajoaga Robert PFA, Contabil

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit pe venit sau pe profit? calinapop calinapop Un SRL cu cod CAEN 6512, trebuie sa treaca la plata impozitului pe venit de la 01.02.2013? (Pentru a avea statut de microintreprindere, o firma trebuie sa ... (vezi toată discuția)
Microintreprindere cu activitate de intermediere bancara vasilicapop vasilicapop Buna ziua. Activitatea de intermedire bancara, cod caen 6612 , se incadreaza la impozit pe venit(microintreprindere) sau impozit pe profit? Societatea este o ... (vezi toată discuția)
Trecerea de la impozitul pe venitul microintreprinderilor la impozitul pe profit Sisa Sisa Buna seara, Nelamurirea mea este legata de calculul impozitului pe profit. Este vorba de o firma care a fost platitoare de impozit pe profit iar de la ... (vezi toată discuția)