avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 347 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Am facut recursul in termen ?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Am facut recursul in termen ?

pe data de 19.03.2013 mi-a fost comunicata hotararea primei instante, in care s-a mentionat ca termenul de recurs este de 15 zile de la comunicarea hotararii

pe data de 03.04.2013 am trimis cererea de recurs prin fax

am depus in termen recursul ?

va rog un raspuns. va multumesc.
Cel mai recent răspuns: LuchianSeb , utilizator 19:04, 24 Februarie 2014
Teoretic... DA, findca toate faxurile trimise/ primite, etc. sunt inregistrate iar dvs. puteti dovedi faptul ca ati trimis acel fax cat si data trimiterii. Totusi, practic ramane de vazut ... :D
Incepand cu data de 20.03.2013 incepe sa curga termenul de recurs.

Ultima zi de depunere a recursului a fost 04.04.2013. Asadar, depunerea recursului este in termen.
va multumesc foarte mult pt. raspuns.

- solutia Curtii de apel este insa gresita:
Respinge recursul ca tardiv formulat. Irevocabilă.

Instanta de recurs nu a observat data comunicarii hotararii
si data trimiterii prin fax a recursului ....,
deci faptul ca recursul a fost facut in termen.

Se poate face Contestatie in anulare - cf. art.318 alin.1 C.p.c. ?
Mai poate exista o alta cale de atac ?

Ultima modificare: Luni, 24 Iunie 2013
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Da, puteţi formula contestaţie în anulare potrivit art. 318, alin. (1) teza I Cod procedură civilă. Situaţia prezentată de dvs. se circumscrie perfect acestei norme.
Contestatia a fost respinsa !

Alte discuții în legătură

Contestatie in anulare Niunin Tiberiu Niunin Tiberiu Art. 320 Cpc specifica la alin. (3) Hotararea data in contestatie este supusa acelorasi cai de atac ca si hotararea atacata. In caz ca solutia data in ... (vezi toată discuția)
Contestatie in anulare rosiorilor rosiorilor Sunt din Braila. La o hotarare a tribunalului Braila privind un litigiu de munca, am formulat recurs la Curtea de Apel Galati. In luna septembrie 2012, ... (vezi toată discuția)
Cum pot ataca o decizie data in recurs? JohnnyBRB JohnnyBRB Cum pot ataca o decizie prin care recursul mi-a fost respins ca TARDIV INTRODUS? Judecatorul a calculat gresit termenul. Multumesc frumos! (vezi toată discuția)