Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Am facut recursul in termen ?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Am facut recursul in termen ?

pe data de 19.03.2013 mi-a fost comunicata hotararea primei instante, in care s-a mentionat ca termenul de recurs este de 15 zile de la comunicarea hotararii

pe data de 03.04.2013 am trimis cererea de recurs prin fax

am depus in termen recursul ?

va rog un raspuns. va multumesc.
Teoretic... DA, findca toate faxurile trimise/ primite, etc. sunt inregistrate iar dvs. puteti dovedi faptul ca ati trimis acel fax cat si data trimiterii. Totusi, practic ramane de vazut ... :D
Incepand cu data de 20.03.2013 incepe sa curga termenul de recurs.

Ultima zi de depunere a recursului a fost 04.04.2013. Asadar, depunerea recursului este in termen.
va multumesc foarte mult pt. raspuns.

- solutia Curtii de apel este insa gresita:
Respinge recursul ca tardiv formulat. Irevocabilă.

Instanta de recurs nu a observat data comunicarii hotararii
si data trimiterii prin fax a recursului ....,
deci faptul ca recursul a fost facut in termen.

Se poate face Contestatie in anulare - cf. art.318 alin.1 C.p.c. ?
Mai poate exista o alta cale de atac ?

Gabriela Pintea, Consilier juridic
Da, puteţi formula contestaţie în anulare potrivit art. 318, alin. (1) teza I Cod procedură civilă. Situaţia prezentată de dvs. se circumscrie perfect acestei norme.
Contestatia a fost respinsa !