Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA - cum se trece norma de venit - sistem real ?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA - cum se trece norma de venit - sistem real ?

Buna

Daca un PFA incaseaza peste 100.000 euro in anul anterior este obligat sa treaca la sistem real.
Aceasta limita se pondereaza cu perioada lucrata? Adica daca PFA functioneaza doar 6 luni aceasta limita se micsoreaza corespunzator?
Daca puteti sa imi dati si referinta la lege/cod fiscal ar fi super!
In Cod Fiscal nu am gasit vreo regula, insa norma insasi si plafonul de 35.000 amandoua se ajusteaza cu perioada lucrata.

Multumesc
Art. 49 alin.(9) din Codul fiscal specifica faptul ca acei contribuabili ,la care faceti referire,au obligatia determinarii venitului net anual in sistem real,incepand cu anul fiscal urmator.Totodata aveati obligatia sa depuneti declaratia privind venitul estimat pana la data de 31 ianuarie. Ce ponderare mai trebuie,daca ati depasit plafonul de 100000 de euro ?
Pai de exemplu norma de venit anuala este 25000 lei. Dar daca functionezi 10 luni din 12 norma se reduce proportional: 25000/12*10.
Limita de 35000 de euro - mai nou 65000 peste care obligatoriu deveneai platitor de tva era ponderata de perioada. Daca PFA era activ doar 3 luni din 12 intr-un an nu puteai sa faci tot 35000 euro, ci se pondera...35000/12*3 deci puteai castiga doar 8750 euro si apoi deveneai platitor de tva.
Nu am gasit insa o ponderare a limitei de 100.000.
Daca PFA e activ doar 3 luni de exemplu tot la peste 100.000 trec in sistem real?
Dvs.faceti referiri odata la sistemul real,cealalta data la TVA. Daca venitul brut din activitatea PFA desfasurata in anul 2012,a depasit echivalentul in lei a 100000 de euro,in anul 2013 trebuia sa treceti la sistemul real,iar PFA a fost la inceputul acestui an activ.
Nu exista nicio legatura intre sistemul aplicarea real si trecerea la platitor TVA.
NU pot sa cred ca sunteti contabil daca nu intelegeti la ce ponderare ma refer. Inseamna ca nu stiti cum se ajusteaza plafoanele prorata....
Inca o data: daca un PFA functioneaza O SINGURA LUNA intr-un an, decembrie, in luna ianuarie trece la sistem real daca a incasat 100.000 euro? Poate incasa intr-o singura luna 100.000 euro?
Ati avut nevoie de o saptamana sa va "potriviti" cuvintele pentru a denigra. Nu intru in joc.
Din textul pct.(9) al art. 49,rezulta foarte clar urmatoarele : contribuabilul care in ANUL FISCAL ANTERIOR(poate fi de o luna sau alta perioada,in intervalul 01.01-31.12) a inregistrat un venit brut anual mai mare decat echivalentul in lei a sumei de 100000 de euro,
incepand cu anul fiscal urmator,are obligatia determinarii venitului net anual in sistem real.
Nici in normele de aplicare ale acestui articol nu sunt prevederi referitoare la ajustare plafon prorata,cum il denumiti. Unde credeti ca ar fi trebuit sa fie eventuale clarificari ?
Ati fi vrut probabil sa vi se raspunda ca,daca acest PFA ar fi functionat doar o luna(decembrie)atunci trebuia sa treaca in sistem real in anul 2013 ,dupa inregistrarea unui venit brut de 8333,33 euro(100000:12). In cazul de fata ,acest calcul nu este valabil.
Pe viitor aveti grija cum va "potriviti"cuvintele.