avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 116 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Problema de salarizare a unui profesor din Cabinetul ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Problema de salarizare a unui profesor din Cabinetul Scolar de Asistenta Psihopedagogica

va rog sa ma ajutati intr-o problema, spun eu, foarte delicata, de salarizare.
am in catedra
16 ore consiliere
3 ore psihologie , clasa aX-a
0,96 educatie antreprenoriala clasa a IX-a SAM
am gradul didactic I si peste 25 de ani vechime in invatamant.
am fost platita cu 3,86 plus catedra in semI, iar din sem. al II-lea imi retin banii sau sa fac orele si nu ma mai platesc.
va rog ajutati-ma si astept raspunsul vostru.
toate legile pe care le invoc imi spun ca nu sunt legale, cum este posibil sa nu mai fiu platita in sem II daca pe repartitia de ore de la inceputul anului Inspectoratul Scolar a aprobat plata orelor.
le-am facut adresa scrisa si am primit un raspuns evaziv.
unde sa ma adresez in continuare?
sa fac o adresa si la ISJ sau sa ii dau in judecata?
va rog sa ma ajutati si daca păuteti sa-mi spuneti si baza legala sa ma pot adresa directiunii.
va multumesc.
Solutia amiabila ar fi o sesizare la ISJ. Daca puteti rezolva problema asa, ar fi ideal, daca nu, ramane ultima solutie, sa-i dati in judecata.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Se mai poate face ceva legal pentru a-mi recupera postul? Autor Autor Buna ziua! Doresc sa actionez in justitie ISJ-ul si scoala unde am incadrearea pentru refuzul de a ma primi pe post. Am sa expun in mare situatia data si ... (vezi toată discuția)
Incalcare legii in etapa pretransfer a cadrelor didactice christina_geanina christina_geanina Buna ziua! Prin prezenta va solicit opinia de specialitate, intrucat ma confrunt cu urmatoarea situatie: sunt angajata unei unitati de invatamant subordonata ... (vezi toată discuția)
Retroactivare,ultraactivare? arhontele arhontele In momentul de fata in invatamant exista 2 tipuri de titulari; 1. Cu diploma de licenta \"acreditata\"; 2. Fara diploma de licenta \"acreditata\"; Acum ... (vezi toată discuția)