Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Retragerea plangerii prealabile in cazul unei loviri ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Retragerea plangerii prealabile in cazul unei loviri si alte violente.

Cum poate un cetatean albanez,care in timpul facultatii in Romania a fost parte vatamata intr-un caz de loviri si alte violente sa si retraga plangere fara a trebui sa vina in Romania?Este posibila retragerea plangerii fara sa-si angajeze un avocat?ce ar trebui sa faca?Sa realizeze o cerere prin care isi retrage plangerea?Cui trebuie adresata si unde sa o trimita?Multumesc
Legea procesual penala nu prevede o conditie de forma cu privire la retragerea plangerii prealabile, astfel ca aceasta poate fi facuta si prin inscris sub semnatura privata.
EU AM GASIT ASTA:

Capitolul 3 Conditii de fond si forma pentru introducerea plangerii prealabile

3.1.Titularul plangerii prealabile

3.1.1. Persoana vatamata - titular al plangerii prealabile

Intrucat legiuitorul a reglementat institutia plangerii prealabile pentru a ocroti, in primul rand, interesele celui vatamat prin infractiune, dreptul de a introduce plangerea prealabila are un caracter personal si apartine persoanei vatamate.

Dreptul persoanei vatamate de a face plangere prealabila este un drept cu caracter personal, indivizibil si netransmisibil. Dreptul de a face plangere prealabila este personal, putand fi realizat numai de persoana prevazuta de lege. Acest drept nu poate fi transferat altora nici prin acte intre vii, nici prin succesiune. Exercitarea acestui drept poate fi facuta insa, prin mandatar. In acest caz mandatul trebuie sa fie special, iar procura se ataseaza plangerii, dispozitiile art. 222 Cod de procedura penala fiind aplicabile prin analogie.

Textele aratate de dvs. se refera la depunerea plangerii prealabile iar nu la retragerea acesteia. Retragerea poate fi facuta personal de persoana vatamata si printr-o cerere semnata de acesta si trimisa organului de urmarire penala care instrumenteaza cazul. Consultati un avocat caruia sa-i relatati situatia exacta pentru ca si aceasta retragere comporta anumite particularitati in functie de situatia concreta .
multumesc pentru rabdare si raspunsuri.Dn pacate partea vatamata nui si permite un avocat.Daca trimite o cerere prin care isi retrage plangerea la judecatorie prin scrisoare recumandata,adresata presedintelui instantei sau presedintelui completului,daca ma puteti ajuta d-voastra aici pentru ca nu stiu cui trebuie sa i se adreseze e suficient?Cum as putea sti daca presedintele a luat act de retragerea plangerii?
Da, adresaţi o cerere organelor judiciare , prin care precizaţi că vă retrageţi plângerea penală prealbilă, atât cu privire la latura penală cât şi cu privire la latura civilă .
În funcţie de faza în care se găseşte procesul penal, adresaţi cererea fie către organele de urmărire penală, fie către preşedintele completului de judecată căruia îi este repartizat dosarul.Trimiteţi scrisoare recomandată cu confirmare de primire.
Retragerea plângerii penale, trebuie să aibă loc înainte de a se fi pronunţat în cauză o hotarâre judecatorească definitivă, să fie facută prin voinţa expresă a persoanei vătămate sau a reprezentantului ei legal, să fie totală şi necondiţionată (să vizeze atît latura penală, cât şi latura civilă a cauzei)
Cererea de retragere a plângerii prealabile va cuprinde date cu privire la solicitant, calitatea acestuia în dosarul penal, date cu privire la învinuit sau inculpat , menţiunea expresă ca işi retrage plângerea în temeiul legii, data depunerii şi semnatura. Retragerea plângerii prealabile este un drept personal ce aparţine numai părţii vătămate, el nefiind transmisibil. Avocatul, pentru a putea retrage valabil plangerea, trebuie să aibă procură specială în acest sens.