avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 242 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum pot ceda totul unei persoane?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum pot ceda totul unei persoane?

Care este procedura de a ceda totul (bunuri materiale, etc) fara a le mentiona in mod explicit ?
Nu am procese pe rol.
Nu sunt condamnat.
Am familie, si copii.
Vreau sa le las totul lor.
Nu am o boala incurabila.
Nu am probleme psihice.
Este doar vointa mea.
Cum pot proceda din punct de vedere legal, ca sa le las totul lor?
Incepand de maine.
Cel mai recent răspuns: ContSters250994 , utilizator 14:05, 5 Iulie 2013
Puteţi, cu condiţia (doamne fereşte) să decedaţi astăzi sau mîine.

Altfel, puteţi să le transmiteţi doar bunuri individual determinate, nu întreg patrimoniul.
Atata timp cat dumneavoastra puteti face dovada dreptului de proprietate asupra bunurilor ( imobile sau mobile), puteti dispune de acestea, fie prin contract de vanzare cumparare, fie donatie. Acest ,, tot" de care pometiti, trebuie in mod obligatoriu clar individualizat.
Doriţi să cedaţi totul sau să lăsaţi? Este o diferenţă. Totul , înseamnă întregul dvs. patrimoniu, constituit din bunuri mobile şi imobile sau , juridic vorbind, din drepturi şi obligaţii. Acest lucru se poate face întocmind un tesatment, care este un act pentru cauză de moarte.În timpul vieţii nu puteţi transmite totul,printr-un singur act, ci bunuri individual determnitate : casă, maşină, teren, etc.
Faceti un testament autentic prin care ii instituiti legatari universali. Acest testament isi va produce efectele la decesul dvs sau pur si simplu daca lasati copiilor si sotiei la decesul dvs acesti vor mosteni legal tot.
Daca doriti sa lasati acu in viata prin acte intre vii bunurile vor fi vandute sau donate individual si nu la gramada cu respectarea unor cerinte, cadastru intabulare etc...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Testament reciproc sot - sotie voicudamian voicudamian Eu si sotia (amandoi pensionari) ne-am gandit sa ne facem cate un testament pentru a ne proteja de eventualele pretentii dupa decesul unuia din noi. Sotia a ... (vezi toată discuția)
Testamente succesive raul89 raul89 Buna seara Supun atentiei dumneavoastra urmatoarea situatie: Exista doua testamente, unul particular, strict asupra unui imobil, intocmit in ... (vezi toată discuția)
Succesiune total3r total3r sant succesorul testamentar al uni doamne care a decedat in anul 2009 prin testament mia lasat o casa si un teren dar dupa deces am aflat ca are un cont bancar ... (vezi toată discuția)