Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Nedumerire - am vrut sa vand produse furate, ce mi se ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Nedumerire - am vrut sa vand produse furate, ce mi se poate intampla?

buna ziua.
am cumparat si eu niste produse (pile de unghii mai exact)de la o persoana care lucreaza la fabrica unde se produc si nestiind ca sunt furate de acolo am zis sa le vand mai departe sa fac si eu un ban si asa le-am pus pe internet la vanzare.
punandu-le pe internet au vazut si persoanele din conducerea fabriici anuntul si au venit la mine ca si clienti sa vada pilele .le-au vazut au luat cateva sa le vada insa nu le-am cerut bani pe ele .dupa 15 minute le-am vazut in fata sectie de politie din localitate si m-au oprit spunandu-mi ca se vor duce la politie sa ma denunte daca nu le spun de unde le am . tin se precizez ca ei au vazut doar anuntul nu stiu pe nimeni la care am dat din ele si nici lor nu le-am luat bani pe ele . mi-au dat termen cateva zile sa le spun de unde le am in caz contrar ma vor denunta la politie pentru asta.
intrebare mea este: ducandu-se la politie eu as putea patii ceva ?
va multumesc
Daca nu ati avut cunostinta despre faptul ca produsele au fost furate puteti fi considerata cumparator de buna credinta.
Daca ati avut cunostina puteti fi considerata drept complice la furt.
Din ce relatati se pare ca ati avea ceva cunostinta din ce sursa au provenit pilele de unghiii, numai daca fabrica avea magazin de desfacere s-ar putea considera ca au fost achizitionate de persoana in cauza de acolo sau ar fi primit in schimbul salariului produse din fabrica (se mai practica barterul prin unele locuri).
cum le-am spus si persoanelor respective...nu stiam ca sunt furate.
in caz ca ma v-or denunta la politie o sa fiu obligata sa le spun la randul meu persoana de la care am luat? persoana respectiva m-a abordat intrun local stiind ca eu vand mai multe si mi-a propus daca vreau si pile.
Daca se va depune plangere la politie impotriva dvs. de catre cei din conducerea fabricii veti fi nevoita sa dati explicatii despre provenienta pilelor.
nu cunosc aceea persoana.stiu doar numele mic pe care le-am spus si lor altceva nu mai stiu.
Daca nu vreti sa aveti cazier incercati sa rezolvati cu cei din conducerea fabricii inainte ca acest caz sa ajunga la politie.Puteti identifica persoana in cauza din baza de date de la biroul de resurse umane al fabricii respective.