avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 725 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Plangere penala
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Plangere penala

Buna ziua!!! Am depus de curand o plangere penala pt abandon de familie la parchet si as dori sa stiu ce va urma dupa aceasta ? Multumesc anticipat !!
veti fi chemata la circa de politie de care apartineti pentru a da o declaratie. practic, ce-ati scris in plangere, veti mai spune o data. aveti posibilitatea sa spuneti si ce n-ati scris si sa mai aduceti dovezi.
martorii dvs vor fi si ei solicitati sa depuna cereri.
cel impotriva caruia ati formulat plangerea va fi de asemenea chemat sa se apere, va depune o declaratie, etc.
politistul va duce totul la procuror cu propunerea de incepere sau neincepere a urmaririi panale.

in final veti primi acasa o hartie de o pagina prin care veti fi instiintata daca a inceput sau nu urmarirea penala.

daca se da neinceperea uraririi penale, puteti face contestatie, tot la parchet.
daca nici parchetul nu va da dreptate, puteti da parchetul in judecata.

daca se ajunge la proces, va fi sau nu va fi gasit vivovat. daca va fi, va primi o mica amenda si pace buna.

Ultima modificare: Marți, 16 Iulie 2013
lara12, utilizator
O sa fiti chemata la audiere atat dvs cat si cel impotriva caruia ati depus plangerea si in functie de situatia de fapt se va da o solutie.
Buna ziua,
Dupa ce ati depus plangerea,politia o sa inceapa cercetariile sub supravegherea unui procuror.Cercetari unde,va fi audiata si persoana impotriva caruia ati depus plangerea.Dupa finalizarea cercetarii,dosarul va fi inaintat catre instanta.
Dupa finalizarea cercetarii,dosarul va fi inaintat catre instanta.

mai ca se-ntelege ca indfierent cum se finalizeaza, dosarul ajunge pe masa judecatorului.
Asa e!Am vazut si eu dupa ce am postat ,ca am omis sa precizez asta.Inainte exista optiunea,de editare a textului,acum n-o mai vad.#-o

Alte discuții în legătură

Abandon de familie mancipri mancipri In data de 9 mai 2011 se implinesc 2 ani de cand o mama a depus la parchet , impotriva fostului sot , o plangere penala de abandon de familie , deoarece ... (vezi toată discuția)
Plangerea penala araoil araoil Pe data de 17.11.2008,am depus plangerea inregistrata sub nr.12556/P/08, in temeiul art.305-306;208-210 din codul penal.Abandonul familiei si ... (vezi toată discuția)
Demersuri pensie alimentara koreh silvia koreh silvia Buna ziua! Spuneti-mi va rog daca pensia alimentara a fost stabilita 178 lei,dar paratul trimite doar cate 100lei,cum pot lua si restul sumei?Asta se intampla ... (vezi toată discuția)