Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Fisa postului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Fisa postului

Buna ziua,

1. Va rog sa ma ajutati cu fisa postului pentru "Asistent Relatii Publice si Comunicare".
2. As dori de asemenea sa aflu care este titulatura COR pentru un angajat intro firma importatoare care se ocupa de relatiile cu distribuitorii din strainatate, traduce documentatia si pregateste documentatia necesara pentru import. Doresc si pentru aceasta fisa postului. Mentionez ca persoana are studii superioare in specializarea limbi straine.

Va multumesc,

Maria Aionesei
Asistent în Relaţii Publice şi Comunicare cod COR 342906

SCOP GENERAL : Realizarea unui proces de comunicare internă eficace în acord cu obiectivele manageriale.
OBIECTIVE: - Asigurarea promovării strategiei, culturii, politicilor şi imaginii firmei în interiorul acesteia.
- Asigurarea transmiterii informaţiilor între posturi, compartimente şi niveluri ierarhice diferite, pentru realizarea unei comunicări eficiente în cadrul firmei.
DESCRIEREA ATRIBUTIILOR: Redactează corespondenţa internă (memo-uri, note interne etc.) pe probleme de comunicare.
- Urmăreşte respectarea standardelor de imagine şi protocol, ca şi respectarea standardelor privitoare la corespondenţa internă.
- Asigură comunicarea cu celelalte departamente în vederea prelucrării informaţiilor primite de la acestea.
- Întreţine, completează şi updatează informaţiile pe reţeaua intranet.
- Participă la organizarea evenimentelor legate de promovarea imaginii firmei pentru angajaţi.
- Execută orice alte dispoziţii date de superiorul ierarhic direct sau de supraordonaţii acestuia în realizarea strategiilor pe termen scurt ale companiei în limitele respectării temeiului legal.
RESPONSABILITATI: - Menţine relaţii profesionale cu toţi partenerii interni şi externi (agenţii de publicitate, firme de sondare de piaţă etc.).
- Răspunde de corectitudinea informaţiilor furnizate către toate departamentele din firmă.
- Are o atitudine politicoasă atât faţă de colegi, cât şi faţă de persoanele din exterior cu care vine în contact în cadrul firmei.
- Respectă procedurile interne legate de utilizarea echipamentului şi aparaturii din dotarea departamentului.
- Răspunde de informarea tuturor angajaţilor referitor la procedurile legate de utilizarea şi păstrarea în bune condiţii a echipamentelor, aparaturii, utilajelor etc.
- Răspunde de informarea imediată a persoanelor responsabile privind orice defecţiune în funcţionare a echipamentului cu care îşi desfăşoară activitatea.
- Răspunde de implementarea planurilor de comunicare internă.
- Răspunde de realizarea sondajelor de opinie privind satisfacţia angajaţilor şi gestionarea acestor date.
- Răspunde de realizarea unei bune comunicări interpersonale, de grup, în cadrul firmei.
- Răspunde de gestionarea şi comunicarea datelor privind evaluarea performanţelor.
- Gestionează şi răspunde de arhiva de lucrări a departamentului.
- Respectă obiectivele propuse în acord cu strategia departamentului.

Respectă normele de Securitate şi Sănătate în Muncă şi de PSI.

- Respectă valorile companiei şi strategia de comunicare.
- Răspunde de informarea tuturor angajaţilor privind regulamentele şi procedurile de lucru din firmă.
- Respectă procedurile de lucru generale specifice firmei (programul de lucru, punctualitatea în întocmirea şi predarea rapoartelor etc.).
- Respectă Regulamentul Intern şi Regulamentul de Organizare şi Funcţionare.
- Respectă termenele impuse pentru predarea situaţiilor către şefii ierarhici, contabilitate, secţii etc.
- Păstrează confidenţialitatea datelor şi informaţiilor la care are acces.
- Respectă şi aplică actele normative în vigoare şi Contractul Colectiv de Muncă aplicabil.
- Se deplasează în interiorul companiei şi, ocazional, în afara acesteia cu ocazia unor evenimente (seminarii, traininguri etc.).
CALIFICARI: - Cursuri de specializare în domeniul comunicării.
- Cunoştinţe limbi străine: limba engleză, nivel avansat.
- Operare PC (Word, intranet, organizare reţele etc.).
COMPETENTE: - Capacitate de a stabili relaţii interumane;
- Toleranţă, calm, perseverenţă;
- Capacitate de a rezolva probleme;
- Corectitudine, flexibilitate;
- Abilităţi în elaborarea de rapoarte şi susţinerea de prezentări în faţa unei audienţe;
- Abilităţi de lucru cu calculatorul;
- Stabilitate psihică, echilibru emoţional, constanţă în atitudini şi manifestări;
- Spirit de iniţiativă cu predispoziţie spre acţiune;
- Preocupare pentru ridicarea nivelului profesional individual;
- Capacitate de autoorganizare şi punctualitate.

Data,
ZZ.LL.AAAA

Numele şi semnătura titularului postului,

................................................

Numele şi semnătura superiorului ierarhic,

................................................

A P R O B A T
Director General