Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Functiunea contului 378
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Functiunea contului 378

Buna ziua,

Folosesc descarcarea global valorica a stocului de marfuri. Am doua intrebari:
-este corect ca rulajul lunar debitor al contului 378 sa fie mai mare decat vanzarile lunare, rulaj cont 707?
-acest lucru imi deterioreaza valoarea reala a soldului marfurilor, cont 371, cu diferenta intre valoarea adaosului comercial generat si vanzarile efective. Este corect?

Multumesc.
Potrivit ordin 3055/2009:

Contul 378 "Diferenţe de preţ la mărfuri"
Cu ajutorul acestui cont se ţine evidenţa adaosului comercial (marja comerciantului) aferent mărfurilor din unităţile comerciale.
Contul 378 "Diferenţe de preţ la mărfuri" este un cont rectificativ al valorii de înregistrare a mărfurilor.
În creditul contului 378 "Diferenţe de preţ la mărfuri" se înregistrează:
- valoarea adaosului comercial aferent mărfurilor intrate în gestiune (371).
În debitul contului 378 "Diferenţe de preţ la mărfuri" se înregistrează:
- valoarea adaosului comercial aferent mărfurilor ieşite din gestiune (371).
Soldul contului reprezintă valoarea adaosului comercial aferent mărfurilor existente în stoc la sfârşitul perioadei.

DEci nu prea e normal, dar depinde ce e inregistrat pe rulaj. Trebuie sa vedeti ce e inregistrat pe rulaj 378.
Pe langa marfuri achizitionate pt revanzare am si productie proprie. Probabil productia imi da diferenta asta.
Eu generez un raport de productie in baza costului materiiilor prime la care adaug costul de manopera care este externalizat la un pfa si mai adaug un procent din acest total de 20 - 30 % pt ch de regie proprie.
Am verificat ce se intampla in momentul in care cresc valoarea costului de productie, incluzand de exemplu 50% cost de regie, si am observat ca situatia mi se regleaza. Practic adaosul mi se reduce si totul este ok.
Credeti ca este in regula solutia asta?
Multumesc.
Bogo4us a scris:

Pe langa marfuri achizitionate pt revanzare am si productie proprie. Probabil productia imi da diferenta asta.
Eu generez un raport de productie in baza costului materiiilor prime la care adaug costul de manopera care este externalizat la un pfa si mai adaug un procent din acest total de 20 - 30 % pt ch de regie proprie.
Am verificat ce se intampla in momentul in care cresc valoarea costului de productie, incluzand de exemplu 50% cost de regie, si am observat ca situatia mi se regleaza. Practic adaosul mi se reduce si totul este ok.
Credeti ca este in regula solutia asta?
Multumesc.

Daca nu scoateti marfuri cu amanuntul prin transfer la materii prime, transfer la depozit cu ridicata, alte operatiuni, adaosul la amanunt, care e rulaj debit 378 nu poate fi mai mare decat rulaj 707 care e venitul total.

vanzare marfa cu amanuntul

% = 607

5311 = 707+4427

Deci rulaj debit 378 de mai sus nu poate fi mai mare decat rulaj 707, decat daca efectuati si alte operatiuni de scoatere marfuri cu amanuntul si transfer altudiva in 301, 371-cu ridicata, etc.
Ioan Petru Butariu, Contabil
Marfurile le vand prin magazinul propriu, deci sunt vanzari cu amanuntul.

Folosesc urmatoarea schema:

301 - 401 achizitie mat prime

601 - 301 dat in consum mat. prime
345 - 711 inregistrare produse finite
371 - 345 transfer in stocul de marfuri magazin
371 - 378 adaos comercial

4111-707 - vz mf pers juridice pe factura
5311 - 707 vz mf pf pe casa de marcat

Inclusiv comenzile pt persoane juridice le trc prin gestiunea magazin. Cabd vorbesc de gestiunea magazin, ma refer la un magazin electrnic.

Multumesc.
Bogo4us a scris:

Marfurile le vand prin magazinul propriu, deci sunt vanzari cu amanuntul.

Folosesc urmatoarea schema:

301 - 401 achizitie mat prime

601 - 301 dat in consum mat. prime
345 - 711 inregistrare produse finite
371 - 345 transfer in stocul de marfuri magazin
371 - 378 adaos comercial

4111-707 - vz mf pers juridice pe factura
5311 - 707 vz mf pf pe casa de marcat

Inclusiv comenzile pt persoane juridice le trc prin gestiunea magazin. Cabd vorbesc de gestiunea magazin, ma refer la un magazin electrnic.

Multumesc.

Da si mai trebuie sa inregistrati si scaderea din gestiune pe baza K:

% = 607

Eu nu vad totusi cum poate fi rulaj 707 mai mare ca si rulaj debit 378. Rulaj debit 378 e adaosul comercial.