Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident rutier usor. Va rog, dati-mi un sfat
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident rutier usor. Va rog, dati-mi un sfat

Buna ziua.Din pacate saptamana trecuta in timp ce treceam cu masina intr o localitate chiar in apropierea trecerii de pietoni o minora,a iesit rapid din curte,nevazand-o si s-a lovit de partea laterala a masinii,mai exact de usa si de oglinda masinii.Tanara a avut doar cateva zgarieturi.A venit Ambulanta,apoi am mers la Politie pentru declaratii.Tanara a stat internata in spital 4 zile deoarece dupa acest mic accident a fost putin speriata,recunocand ca nu s a asigurat nici ea in momentul in care a iesit din curte.Masina mea s a ales cu micii avarii,respectiv oglinda s a spart si s a indoit usa si putin,aripa.Costul reparatiilor se ridica la aproximativ 450-500lei.Am discutat cu mama fetei pentru a ne impaca pe cale amiabila si nu e hotarata la ce suma de bani sa mi ceara.tin sa mentionez ca,culpa nu e doar a mea,deoarece ea a iesib brusc din curte si s a lovit de masina mea.Apoi am mers cu politia la rar si s au descoperit mici problem la sistemul de directive.tin sa mentionez ca itp ul masinii eu l am facut in noiembrie anul trecut apoi am mers periodic la mechanic ptr.a verifica starea masinii si nu mi a spus ca as avea problem la sistemul de directie.ce trebuie sa fac in acest caz?se poate incepe urmarirea penala asupra mea?cate luni voi avea suspendat permisul?daunele masinii mele trebuie sa le support doar eu,tinand cont ca accidental nu s a produs doar din vina mea?Va rog ajutati-ma cu un sfat,deoarece e prima data cand ma lovesc de o astfel de problema.Multumesc din suflet.:(
Incercati sa rezolvati amiabil deoarece in caz contrar va dura mult.
Poate un an sau doi...in functie de timpul procurorului...
multumesc din suflet ptr.raspuns.se poate incepe urmarirea penala in cazul unui accident atat de usor,care nu s a produs doar din v ina mea,ci si din neatentia pietonululi?multumesc.
Puteti solicita efectuarea unei expertize tehnice auto in urma careia se poate concluziona posibilitatile de evitare ale accidentului, viteza vehiculului in momentul impactului, locul impactului, distanta fata de trecerea de pietoni, culpa partilor.
A venit politia la locul accidentului si a facut cercetarea la fata locului?
Chiar daca un accident se produce pe trecerea de pietoni nu intodeauna conducatorul auto poate fi considerat in totalitate vinovat de producerea accidentului, pietonii avand si ei obligatia de a se asigura si a nu traversa in fuga sau mai stiu eu cum.
Pana la finalizarea dosarului dovada cu drept de circulatie se poate prelungi cu cate 30 de zile.
Avand in vedere numarul de zile de ingrijire medicala, sub 10, raspunderea penala este inlaturata, iar daca se solicita daune ii indreptati catre asiguratorul RCA care este obligat sa plateasca daunele morale catre victima.
Informati asiguratorul despre accident si mergeti impreuna cu mama victimei si victima la asigurator ptr stabilirea unei sume decende ptr despagubire. Asiguratorul trebuie sa acopere cele 4-5 zile de spitalizare plus o suma care sa compenseze "trauma" ranilor.
Daca victima a recunoscut ca poarta o parte din vina este posibil ca totul sa se termine destul de repede.
Dupa ce mergeti la asigurator si va intelegeti va duceti apoi la procuror unde sa declare ca s-a produs intelegerea intre parti si astfel se incheie dosarul penal, cu NUP sau IUP.
multumesc ptr.raspuns.stiti cumva pe ce perioada mi se suspenda permisul daca si victima are culpa?

sunt foarte nelinistita deoarece mama victimei tot imi spune ca ne vom intelege iar eu insist sa mi spuna ce pretentii are cu toate ca mare Aparte din vina o are fiica sa,deoarece a iesit brusc din curte si nu s a asigurat drept dovada fiind faptul ca a intrat in usa masinii mele si in oglinda,iar in cazul in care marea parte din vina mi ar fi apartinut as fi lovit o cu partea din fata a masinii,nicidecum cu cea laterala.
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Permisul se va suspenda numai in cazul in care regula de circulatie incalcata prevede suspendarea dreptului de conducere.
De exemplu, daca se constata ca accidentul s-a produs pe trecerea de pietoni iar cauza acestuia a fost neacordarea de prioritate atunci permisul se suspenda.

Perioada de suspendare este de 90 de zile dar se poate reduce la cerere la 30 de zile conf. art. 104 din OUG195 si cu conditia indeplinirii prevederilor art. 221 din HG1391 -reg.aplic.OUG195.

oug195
Art.103. - (1) Suspendarea exercitării dreptului de a conduce autovehicule se dispune:
c) pentru o perioadă de 90 de zile când fapta conducătorului de autovehicul sau tramvai a fost urmărită ca infracţiune la regimul circulaţiei pe drumurile publice, precum şi în cazul accidentului de circulaţie din care a rezultat decesul sau vătămarea corporală a unei persoane şi instanţa de judecată sau procurorul a dispus neînceperea urmăririi penale, scoaterea de sub urmărire penală sau încetarea urmăririi penale, dacă pentru regula de circulaţie încălcată prezenta ordonanţă de urgenţă prevede suspendarea exercitării dreptului de a conduce.

Art.104. – La cererea titularului permisului de conducere, perioadele de suspendare se reduc de către şeful poliţiei rutiere al judeţului sau al municipiului Bucureşti pe raza căreia a fost săvârşită fapta ori de către şeful poliţiei rutiere din Inspectoratul General al Poliţiei Române, dar nu mai puţin de 30 de zile, în condiţiile prevăzute în regulament.

hg1391
Art. 221. – (1) Perioada de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce se reduce la 30 de zile, la cererea titularului, daca sunt îndeplinite, cumulativ, urmatoarele conditii:
a) a fost declarat admis la testul de verificare a cunoasterii regulilor de circulatie;
b) a obtinut permis de conducere cu cel putin 1 an înainte de savârsirea faptei;
c) în ultimii 3 ani de la data savârsirii faptei pentru care se solicita reducerea perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce nu a beneficiat de o astfel de masura;
d) în ultimii 2 ani de la data constatarii contraventiei pentru care se aplica sanctiunea contraventionala complementara nu a mai avut suspendata exercitarea dreptului de a conduce autovehicule sau tramvaie.
(2) Conducatorul de autovehicul sau tramvai nu beneficiaza de reducerea perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce, daca :
a) perioada de suspendare a fost majorata, conform legii;
b) a cumulat, din nou, cel putin 15 puncte de penalizare în urmatoarele 12 luni de la data expirarii ultimei suspendari a exercitarii dreptului de a conduce;
c) a fost implicat într-un accident de circulatie din care au rezultat numai pagube materiale, iar rezultatul testarii aerului expirat sau al probelor biologice au stabilit ca a condus vehiculul în timp ce se afla sub influenta alcoolului;
d) sanctiunea contraventionala complementara s-a dispus ca urmare a neopririi la trecerea la nivel cu calea ferata când barierele sau semibarierele sunt coborâte ori în curs de coborâre sau când semnalele cu lumini rosii si/sau sonore sunt în functiune.