Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

buna ziua, bunicul meu a murit in 2006 iar bunica in 2012 ian. Au 2 mostenitori tata si sora lui. au de impartit o casa de paianta de 30 mp, curtea de 600 mp si pamant extravilan in 3 locuri (tot cam 4000 mp. ) voiam sa stiu care sunt pasii de facut pt succesiune. ei au mers la primarie, au scos adeverinta de rol si ce mai tre pt succesiune. casa si curtea vor sa o vanda. asa ca tre sa faca si actele de vanzare cumparare dupa ce fac succesiunea. am intels ca iesirea din indiviziune costa fff mult. cum ar fi cel mai corect dar si ieftin sa faca iesirea asta? prin proces? sau mai tre facuta iesirea din indiviziune? nu pot sa vanda amandoi doar cu cert de mostenitor? cadastru mai tre pe tot pamantul? sau doar pe cel pe care il vand, resp. casa si curtea? ce ziceti? si apoi mai au si un cert. de actionar pe numele bunicii de bagat la succesiune...poate fi trecut direct pe numele unui nepot?(l-a lasat bunica mostenire fratelui meu...dar fara acte...)
nu are si pentru mine nimeni niciun raspuns?
tatal si sora sa se prezinte la notar pt dezbaterea succesiunii celor doi bunici. fara succesiune nu vor putea vinde.
apoi mai au si un cert. de actionar pe numele bunicii de bagat la succesiune...poate fi trecut direct pe numele unui nepot?(l-a lasat bunica mostenire fratelui meu...dar fara acte...)