Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare

In conditiile in care am cotizat 28 de ani, neintrerupti, sunt nascuta in martie 1956, am patru copii, pot iesi la pensie anul acesta? Mentionez ca am ramas doar cu un rinichi acum 4 ani, iar acum 2 ani am suferit o interventie de extirpare a ovarelor etc. (e relevant pentru o pensionare pe caz de boala?)
1.- Se poate beneficia de pensie de invaliditate oricand, daca medicii vor hotari asta.
- Incadrarea intr-un grad de invaliditate se face prin decizie emisa de medicul expert al asigurarilor sociale avand in vedere si documentele medicale emise de medicul specialist care asigura asistenta medicala.
- Trimiterea catre medical specialist o da medicul de familie.
- Asadar se incepe cu o vizita la medicul de familie.

2. Pentru o femeie nascuta in martie 1956 varsta standard de pensionare este 60 de ani si 4 luni, stagiul complet de cotizare este de 30 de ani si 4 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

3. Puteti solicita pensie pentru limita de varsta la 60 de ani si 4 luni, in iulie 2016.

4. Pentru a beneficia de pensie anticipata (fara diminuare) la 55 de ani si 4 luni trebuie sa aveti un stagiu de cotizare de 38 de ani si 4 luni.

5. Pentru a beneficia de pensie anticipata partiala la 55 de ani si 4 luni trebuie sa aveti un stagiu de cotizare de 30 de ani si 4 luni.

6. Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice nu mai prevede reducerea varstei standard de pensionare pentru femeile care au nascut si crescut un anumit numar de copii.
multumesc