Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pot beneficia de pensie anticipata daca nu lucrez?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pot beneficia de pensie anticipata daca nu lucrez?

Pot iesi la pensie anticipata daca nu lucrez nicaieri??
1. Puteti daca indepliniti conditiile da varsta si de stagiu de cotizare.

2. Spuneti data nasterii si stagiul de cotizare (vechimea in munca) plus daca aveti perioade de somaj indemnizat.
04.09.1956, stagiu cotizare 31ani 6luni, somaj 4 luni. Multumesc!
Pensionare anticipata partiala la 55 ani si 6 luni,stagiul complet de cotizare 30 ani si 6 luni.Indepliniti conditiile pt. pensionare anticipata partiala,mergeti la Casa de pensii pt. depunerea dosarului.
1. Pentru o femeie nascuta in septembrie 1956 varsta standard de pensionare este de 60 de ani si 6 luni, stagiul complet de cotizare este de 30 de ani si 6 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Puteti beneficia de:
- pensie pentru limita de varsta, la 60 de ani si 6 luni, in martie 2017;
- pensie anticipata partiala, la 55 de ani si 6 luni, in martie 2012 (diminuarea pensiei va fi de 0,75% pentru fiecare luna de anticipare pana in martie 2017 cand veti beneficia de pensie pentru limita de varsta).

3. Nu puteti beneficia de pensie anticipata (fara diminuare) deoarece aveti nevoie de un stagiu de cotizare de 38 de ani si 6 luni.
Multumesc mult! O saptamana buna!