Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata

Sunt nascuta pe 15.09.1957 si am o vechime de 25 ani si 8 luni in campul muncii . De 4 ani sunt pensionata pe caz de boala de gradul 3 si am decizia de pesionare la 60 ani. As dori sa stiu daca pot iesi anticipat la pensie (specific ca as dori da renunt la pensia pe caz de boala) in conditiile respective.....sau daca nu macar o solutie pt rezolvarea problemei.Va multumesc frumos !
poeana, utilizator
Pensie anticipata incepand cu septembrie 2012, respectiv la implinirea varstei de 55 ani, daca realizati un stagiu de cotizare de cel putin 40 ani ;
Pensie anticipata partiala incepand cu septembrie 2012, respectiv la implinirea varstei de 55 ani, daca realizati un stagiu de cel putin 30 ani .

In aceste conditii nu prea indepliniti cerintele ptr stagiu de cotizare. Ati putea sa cereti informatii la Casa judeteana de pensii de care apartineti.
1. Fiind nascuta in septembrie 1957 varsta standard de pensionare este de 60 de ani si 6 luni, stagiul complet de cotizare este de 30 de ani si 10 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.
2. Deci va puteti pensiona de limita de varsta la 60 de ani si 6 luni, in iulie 2018.
3. La pensia de limita de varsta vi se adauga si perioada in care ati fost la pensie de invaliditate.
4. Nu ati spus daca in perioada cat ati fost la pensie ati lucrat cu 1/2 norma.
5. Ce inseamna ca aveti "decizie de pensionare la 60 de ani"?
6. Pentru a solicita pensie anticipata partiala (la 55 de ani si 6 luni) trebuie sa aveti un stagiu de cotizare de minimum 30 de ani si 10 luni.
Nu puteti sa renuntati la pensia de invaliditate. Daca medicul specialist de la comisia de expertiza medicala apreciaza ca v-ati recapatat capacitatea de munca, va emite o decizie in acest sens si veti fi depensionata.

Insa nu ar fi bine sa se intample acest lucru, intrucat nu indepliniti conditiile de varsta si stagiu pentru a beneficia de pensie anticipata partiala ( varsta 55 de ani si 10 luni, iar stagiul de 30 de ani si 10 luni).