Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Expert tehnic judiciar evaluator
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Expert tehnic judiciar evaluator

Buna ziua.
Ma intereseaza sa devin expert tehnic judiciar in specialitatea Evaluare proprietatii imobiliare si/sau Evaluarea bunurilor mobile, insa din cate stiu ultimul examen a fost organizat de Ministerul de justitie in cursul anului 2007.
Imi poate spune cineva care sunt conditiile pentru a se organiza un nou examen?
Va multumesc pentru orice informatii care m-ar putea ajuta in acest sens.
Organizarea examenului (interviului) pentru atribuirea calitatii de expert judiciar intra in atributiile Ministerului Justitiei care fixeaza datele desfasurarii examenelor (interviurulor). Dupa stiinta mea, in ultimii ani nu s-au mai organizat examene pentru atribuirea calitatii de expert judiciar, ci numai interviuri. Pentru inscrierea la interviu candidatul trebuie sa aibe cel putin una dintre urmatoarele grade didactice sau stiintifice: academician, profesor sau conferentiar universitar, doctor docent sau doctor in stiinte.
Pentru a va informa asupra datei la care sunt anuntate organizarea examenului (interviului) pentru atribuirea calitatii de expert judiciar rineti legatura cu Biroul pentru expertize judiciare din cadrul Tribunalul din judetul in care domiciliati.
Organizarea examenului pentru experti tehnici judiciari se anunta din timp de catre Biroul central pentru expertize tehnice judiciare din cadrul MJ, prin presa de specialitate juridica (exemplu juridice.ro) si se afiseaza anuntul la sediul Biroului local pentru expertize tehnice judiciare de pe langa tribunalul din fiecare judet (prin acest birou se depune si dosarul care se intocmeste de catre candidat cu aceasta ocazie si se anunta eventuala programare la examen). Dupa o lunga perioada de timp, in care nu s-au organizat examene din nicio specializare, in 2012 s-a organizat examen pentru experti in specialitatea topo si geodezie. Din lipsa de fonduri (dupa explicatiile Biroului central de expertize) examenele se organizeaza pe rand, incepand cu specializarile cele mai solicitate.