Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Expert judiciar
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Expert judiciar

Cine poate sa devina expert judiciar , cum se poate ajunge sa profesezi in aceasta functie (care sunt pasii sa poti ajunge expert judiciar intr-un domeniu).
Va multumesc
Pentru documentarea dvs., studiati OG nr. 2/ 2000 cu modificarile si completarile ulterioare, privind organizarea activitatii de expertiza tehnica judiciara si extrajudiciara.
Trebuie sa va interesati la biroul de expertize judiciare ce functioneaza in cadrul Tribunalului din judetul unde aveti domiciliu daca sunt planificate interviuri pentru obtinerea calitatii de expert judiciar. Dupa stiinta mea (s-ar putea sa nu fiu corect informat) examene pentru atribuirea calitatii de expert judiciar nu se mai dau, ci numai interviuri. pentru inscrierea la interviu trebuie sa fiti fie academician, fie profesor universitar sau conferentiar universitar sau sa aveti titlul stiintific de doctor docent sau de doctor in specializarea in care doriti sa deveniti expert judiciar.